dc apotheker Dr. Godefridus Snellius 3.) het in hun boedel voorhan den zijn constateerden van: ,,ik' helft in een rentebrieffie van een out eijgen op seecker huijs ende erve staende en leggende aen de noortsijde van de Langestraet, daer de „blaeuwe haen wthangt van twee gulden twaelff stuyvers int geheel iaerlycx vervallende alle iaeren op Martini volgens besegelde brieve van dato den XXlIen May 1 4 9 7 verleden voor schepenen in Alckmaer by Si/bout Claesz ten behoeve van Comen Claes Pietersz getransporteert bij Jonker Gerrit van Roon 4.) qualitate qua aen en ten behoeve van Mathijs Reijersz, volgens acte van transport daer annex van dato den XXVIen Augusti 1563, welcke voorsz helfte vant vorenstaende rentebrieffie is getaxeert bij ge- meene bewilligingh als vooren op twee en dertich gulden dus.f 32. Item de renten van dien"(enz. Het oud-eigen komt overigens te Alkmaar veelvuldiger voor. Zo is er een transport van een huis aan de zuidzijde van het Fnidsen, toen Het Witte Hart, maar naderhand en ook nu nog „De Ster" genaamd waarop in een titel van 28 april 1599 genoemd wordt de bezwaring van acht penningen jaarlijks „out eygen ofte memorie geit" 5.) In dit geval lijkt het waarschijnlijk, gelet op de bijvoeging „memorie geit", dat het recht van rente-heffing destijds uitgeoefend werd door de gebeneficieerde ener vicatie of andere „memorie", juist omdat dergelijke instellingen vaste renten als deze voor belegging bij voorkeur inkochten. In het onderhavige geval staat dit echter volstrekt niet vast. Daarbij is stellig wel opvallend, dat het verschul digde bedrag van 8 penningen zelfs toentertijd al een bijzonder gering sommetje uitmaakte. En dit verschijnsel wijst daarom zonder twijfel op een heel oude herkomst van het hier gevorderde recht. In een boedel-inventaris voor notaris Van der Lijn te Alkmaar, opge maakt op grond van een testament voor hem verleden op 29 november 1616 door Claas Arisz. Spiegel is sprake van een aan hem toebehoord hebbend huis 6.) „een huijs en erve met een schuyr staende en gelegen binnen der stede Alcmaer aen de noort zijde van de Lutcoutdorp daer de Spiegel uijthangt, belent met Adriaen Dircxsz schoenmaker aent oostzijde 7.) en Jacob van der Oort aen de westzijde", belast wezende met 38 stuivers 's -jaars „oudt eijgen." Voorts stond er een huis en erf aan iiet Cruyswerk ofwel oost van de Boterstraat in de Langestraat van Alkmaar, dat in een overdrachts- 498

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 6