Het "oud eigen" mr. J. Belonje Het „oud eigen" is een zakelijk recht, dat in verschillende Hollandse steden voorkwam. De eigenaar van een onbelast goed verkocht dit en behield er zich dan een rente op voor. Terwijl het begrip in het oude franse recht al niet onbekend was, noemde men het recht te Leiden „den houde", een benaming, die voor zichzelf spreekt, maar te Amsterdam gold daarentegen weer „oud eigen". Het was een onaflosbare, een zogenoemde „eeuwige rente" of zoals Hugo de Groot het uitdrukte, „behoeft den Cijnsbeurder niet te laten lossen of hij wil". Degene op wie nu de betalingsplicht rustte diende zich daarvan te kwijten door voldoening van een bedrag in geld eens of meermalen per jaar, terwijl, voor het geval hij in gebreke blijven mocht het verbonden perceel, hetzij huis, hetzij land of beide, aangewezen waren voor executie. Van onze stad Alkmaar was het tot dusverre onbekend, dat het recht van oud eigen ook daar in gebruik is geweest. Ir. Kam heeft aangetoond, 1.) dat in de XVe eeuw te Amsterdam bij herhaling verboden zijn afgekondigd tegen het bezegelen van eeuwige renten; hij neemt echter aan dat het wèl betwijfelbaar is of men zich algemeen daaraan gehouden heeft. Toch kan het daarom zijn, dat het meerendeel der gevallen van oud-eigen van vóór het verbod dateren zullen. Tevens kon deze schrijver vaststellen, dat genoemde renten niet door de invoering van de Napoleontische wetgeving hier getroffen zijn, al zullen de meeste gevallen allengs wel door afkoop verdwenen zijn in verband met het voortschrijden der devaluatie van de munt. Om nu over te gaan tot het geven van voorbeelden van het boven besproken oude recht te Alkmaar, dien ik tevoren op te merken, dat het mij helaas niet mocht gelukken een voorbeeld op te sporen van enige uitgifte van het recht, welke uitgifte zoals uit het vorenstaande duidelijk is, een geheel vormt met de koopacte van het betrokken goed. Verwonderlijk behoeft dit echter allerminst te zijn, aangezien XVe eeuwse of oudere transportactcn uit onze stad in het algemeen hoogst zeldzaam voorkomen: men vergete namelijk niet, dat in 1517 de Gelderse Friezen heel Alkmaar hebben platgebrand.... Ofschoon wij de juiste tekst van de titel niet kennen vormt één enkel plaatselijk geval hier op in zekere zin een uitzondering; dat betreft het huis De Blauwe Haan uit de Langestraat, 2.) waarin de erven van 497

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 5