in vee en hoenders was toch veel beter dan het slopen van het Waaggebouw en de voormalige vellenploterij aan de Pieterstraat zodat een gigantische ruimte tussen Houttil en Dijk ontstond. Het verlies van het prachtige Waaggebouw woog niet op tegen het economische gewin. Drie weken later verscheen er weer een heer met brief op de stoep van de redactie van de Alkmaarsche Courant. Inmiddels was be kend geworden dat het dagelijks bestuur van de kaasstad wel ge schrokken was van de toenemende kritiek vanuit de burgerij op het sloopplan maar dat slechts het topje van de ijsberg zichtbaar was geworden. Burgemeester Maclaine Pont had zijn wethouders ook weten te bewegen voor zijn idee voor demping van de Mient te stemmen. Toen dit voornemen openbaar werd, spoelde een golf van kritiek door de gangen van het schaars verlichte stadhuis. "Reeds heeft de publieke opinie zich duidelijk uitgesproken over de vraag omtrent het wegbreken van de Waag, het wegruimen van zovele huizen en het dempen van de Mient. Men wil dat niet, het kan ook niet en 't hoeft niet; het is volstrekt onnodig", lezen we in één van de vele ingezonden stukken die in de plaatselijke krant werden afgedrukt. De eerder gedane suggestie om het Hof plein, Nieuwesloot en Paardenmarkt tot veemarktplaats te bestem men kreeg de status van het ei van Columbus en zo moest het da gelijks bestuur van deze stad wel over stag. De heren van het college poogden hun nederlaag enige vorm te geven door te stel len dat het sloopplan te duur was voor de gemeentekas. Zo zette de ommekeer tot enig stedebouwkundig behoud zich schoorvoetend in. Slechts enkele huizen aan de voet van het Waaggebouw ver dwenen om plaats te maken voor meer vee. (Gegevens H.G.Swart) 508

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 16