Burgerij hield sloopplan Waaggebouw in 1875 tegen door H. Koolwijk ALKMAAR - Ruim een eeuw terug had het niet veel gescheeld of de kaasstad had zijn Waaggebouw verloren om ruimte te maken voor de handel in vee. Onder druk van de burgerij trok de gemeente het sloopbesluit in. Het college van Burgemeester en Wethouders had al in principe besloten het 16e eeuwse bouwwerk met de grond gelijk te maken. Dit alles onder de economische druk" van binnen- en buitenpoorters die in de veehandel brood zagen. Het stimuleren van handel en nijverheid stond honderd jaar ge leden boven aan de lijst van het Alkmaarse gemeentebestuur. De oude stadspoorten waren juist gesloopt om ruimte te bieden aan brede toegangswegen naar de binnenstad. De Nieuwesloot was gedempt en de Laat zou snel volgen. Gebouwen die in de weg stonden van de economische groei werden met de vlakte ge lijk gemaakt en monumentaal besef was er nauwelijks. In de gemeenteraad was een enkele heer die enig historisch be sef had maar de meerderheid zag het nut van behoud niet in. Links en rechts werd gesloopt en het dagelijks bestuur van de ge meente Alkmaar ploegde moeiteloos voort. Op 12 maart 1876 verscheen het eerste ingezonden stuk in de Alkmaarsche Courant waaruit bleek dat er ook nog mensen waren die enig besef van bouwkundige behoud bezaten. Niet dat de geachte brievenschrijver zijn naam onder het krantenartikel durfde laten plaatsen. Wel worden we gewaar dat het een nuch tere scribent was die aandacht vroeg. "Heeft men niet, behalve het Kaasplein nog twee ongebruikte pleinen over die beiden even groot zijn?", schreef de man in zijn open brief aan het lezersvolk, inclusief het gemeentebe stuur." Konden de 6000,benodigd voor het slopen van het pand der Waag niet met meer succes worden besteed om van één van de beide ongebruikte pleinen, of beiden, in te richten tot vee markt?", was de tweede vraag van iemand die begaan was met het eeuwenoude Waaggebouw. De ingezonden-stukken schrijver doelde met zijn vragen op de Paardenmarkt en het Hofplein, die met elkaar verbonden zijn door de Nieuwesloot en daardoor een uitstekende veemarktfunc tie bezitten. Deze twee pleinen geschikt maken voor de handel

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 15