Uit een krant van toen Alkmaarse verrekijkermakers. Een aanvulling. 1- Ysaack Fransz. IJserman, die we in huize Bontekoe aantrokken 1) was op 18 maart 1656 voor burgemeesteren getrouwd met Marit- ge Heyndricx, de weduwe en tweede vrouw van Gerrit Jansz. Bontekoe, die op 3 juli 1652 in de Grote Kerk begraven werd. Cornelis, de latere "theedokter", was een telg uit diens eerste huwelijk met Neeltgen Maertens. Stiefvader IJserman was een der contractanten van 1671. Hij oefende blijkbaar twee beroepen uit. Immers zijn vrouw Marïtge Heyndricx vermaakt aan hem, bij testament van 9 oktober 1666 2), "alle het verrekijckmakersge- reetschap met hetgeen daer aen ende toebehorende es; Item de geheele Eeckmakerije met zijn toebehoorte, soo die is staende, leggende ende bij haer ende haeren man gebruyckt ende beseten wert alles staende ende leggende op de brouwerije vant Swaert, op de Spieringhbuijrt binnen Alcmaer." In zijn testament, van 23 juni 1667 3), noemt hij zichzelf "Eeckmaker" 4). Hij ver maakt aan Cornelis Hendricsz. Nederveen en aan Claes Jansz., zoon van wijlen Jan Claesz., tezamen "alle het verreki jckmakers- gereetschap"Uit zowel door de vrouw als door de man beschreven legaten, resp. aan de armen van de "Vlaemse Gemeente" en van de "Vereenighde Duytse, Vriese ende Vlaemse Doopsgesinde Ge meente tot Alcmaer" mag worden afgeleid dat zij lid waren van deze kerkgemeenschap. Th.P.H. Wortel. I 1) Periodiek Oud Alkmaar, p. 487. 2) Inv. Not. Arch. nr. 187, blz. 406. 3) Inv. Not. Arch. nr. 187, bh. 729. 4) Eeck of Edick azijn. 506

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 14