Bij Maurits kon je afdingen, een speciale sport, dat was 2 keer weglopen en de derde keer hing je er toch aan. Er waren dan ook veel jodenmensen die de reuring op de markt brachten. Ook een heel bekende figuur was Gascia een joden- mannetje die toen de eerste zijden dameskousen, genaamd fil de cos introduceerde, hij stond voor de slagerij van Bernard Koomen. Ook vele alkmaarse kooplui stonden op deze markt zoals de Jong met zijn hoeden en petten, Dries Schenk met bananen, Bruin met zijn chocolade en hij had 2 grote olielampen als verlichting. Torenbeek met zijn ijs, Brouwer de kaasboer en dan de visboeren zoals Overman met zijn houten been, Elswijk, Maarten Krook en Schipper, allen met hun zure en zoute haring. En dan bij vele oudere mensen nog bekend de koolvisverkoper bij de Kapelkerk. Altijd droeg hij een zwarte bolhoed. Om 10 uur 's avonds was de markt afgelopen en moest de boel opgeruimd worden. Dan gingen wij met de handwagen vol met koffers enz. naar het station om de reizigers weg te brengen. Was dit gebeurd dan weer terug naar de Laat, om de achtergeble ven kisten enz. op te laden en via de Vlotbrug naar de Tienenwal te brengen, om aldaar in de wagonnetjes te laden, en alzo naar Amsterdam te brengen, om aldaar Zondags op de jodenmarkt te worden gebruikt. Wij gingen terug naar de Laat, alwaar wij de rest oppakten en bewaarden tot de volgende week. Het was een lange dag van 12 uur 's middags tot 12 uur 's avonds en welke arbeid werd beloond met 3 kwartjes en dat was toen veel, G. Dilling. >en iet 503

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 11