Het hoofd der school aldaar was dhr. J. Barkman die bij velen niet als een leuke man overkwam. Dhr. Barkman keek vreemd op dat wij ons met zijn drieen op klompen bij hem kwamen mel den, aangezien alle jongens toen der tijd met hoge zwarte schoenen liepen. Het was toen een echte middenstandsschool Wij moesten onze klompen onder de kapstok zetten en de jassen erover heen, zodat je de klompen niet kon zien als je de deur binnenkwam De school had al een centrale verwarming en electrisch licht. Er was toen al rang en stand. Aangezien ik als jongen van 12-13 jaar een bijbaantje had, en dus er een paar centen bij verdienden, zo moest ik mijn arbeids terrein verleggen van Oudegrachtschool naar Snaarmanslaan- school Zaterdagmiddag 12 uur (wij moesten Zaterdagmorgens ook naar school) dan hardlopend van uit school naar 't Hofplein om al- daareen kruier, genaamd Ulings, te helpen om de spullen van de marktkooplui naar de Laatmarkt te brengen. Deze markt be gon om 4 uur tot 's avonds 10 uur, terwijl de winkels ook tot 10 uur open waren Het Hofplein was het domein der kippen en konijnen en 2e handsgoederen en daar omheen stonden de kraampjes der andere kooplui, plus de standwerkers die daartussen hun koopwaar op de grond hadden uitgestald. 12 uur was de markt afgelopen en ging men dus naar de Laat om opnieuw te markten. De kramenverhuurder dhr. Elings had de kramen al opgebouwd, en konden de vaste staanplaatsen al door de mensen worden inge richt.. Dhr. Oudhof zorgde voor de verlichting per kraam terwijl dhr. Emmerich als marktmeester optrad Om 3 uur begon dhr. Emmerich de open plaatsen aan de nieuwe kooplui te verhuren. Intussen gingen wij met de handwagen naar het station om de reizigers op te halen, die met hun tassen en koffers naar de markt moesten. Wanneer wij op de marktplaats op de Laat aankwamen dan werden de tassen en koffers op de nog lege kramen gezet, en konden de marktlui beginnen. Deze Zaterdagavond was een echte gezellige markt. U moet ech ter niet vergeten dat men Zaterdags tot 1 uur werkte en dat het dus 's avonds een leuk uitstapje was. Ik zie de marktlui van toen nog, zoals Maurïts de Vries de lappen stoffen man, die voor de winkel van Jan v.d. Pol stond, waar het altijd zo lekker rook naar de versgebrande pinda's. 502

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 10