Mientbewoners moesten bouwkosten Waag opbrengen H. Koolwijk ALKMAAR - Bouwkundigen uit alle windstreken aanschouwen het Waag gebouw als een wonder van bouwstijlen en weten niet goed een eindcon clusie te geven, de leekachtige wereldburger van ver en dichtbij ontdekt de regelmatig ronddraaiende ruitertjes en een tetterende fel gekleurde man, kortom; Alkmaars Waaggebouw is een bijzonder bouwwerk. Interna tionaal bekend en nog steeds regelmatig in het nieuws. De strijd voor de inrichting van een kaasmuseum op een der zolders is immers juist vorige maand beslist. Het nijvere kaasdragers volk doet of er niets aan de hand is. Driftig drentelen de in het wit geklede mannen op de vrijdagen in het kaasmarktseizoen af en aan. Een aktiviteit die dit jaar vier eeuwen oud schijnt te zijn. Deskundigen verschillen overigens van mening of de kreet "1582-400 jaar Alkmaarse Waag-1982" wel juist is. De weeggeschiedenis zou langer dan vier eeuwen duren. Armoede en zaligheid Wie het Waaggebouw wat nauwkeuriger bekijkt komt tot de ontdekking dat er "iets mis is". We bedoelen niet dat de toren scheef staat, richting zuidgrens, en ook aan het feit van de open slaande deuren, waar in alu minium gevatte ramen achter blijken te zitten, gaan we voorbij. Nee, het zijn de verhoudingen die de aandacht trekken en dat kan ook niet anders want het Waaggebouw van nu is tenslotte voortgekomen uit een kerkachtig gebouwtje dat in de veertiende eeuw als "Heilig Geesthuis" toevluchtsoord voor armlastige reizigers was en onderdak bood. Het proppe- rige bouwsel stond tegen de Houttil gedrukt en mat iets meer dan de helft van het huidige gebouw. Armoede en zaligheid vierde er hoogtij. Niet langer dan drie dagen was een arme reiziger welkom in het Heilige Gasthuis. De voorschriften leren ons dat na drie dagen het feest gevierd was. Verder was het gesticht jaarlijks verplicht aan 72 armlastige stede lingen op de avonden voor Pinksteren, Allerheiligen, Kerstmis en Pasen één stuiver in klare munt, een halve stuiver aan brood en een halve stuiver aan "toespijs" uit te reiken. Naast de gasthuisfunctie was er een kapel, bestemd voor die gelovigen die een besmettelijke ziekte hadden en daarom géén toegang kregen tot de andere kerken in de stad. Het zal de lezer duidelijk zijn dat de oorsprong van het fraaie Waaggebouw in armoedige nevelen is gehuld. Ontdekkingsreis De grootste omvang en luister werd in 1558 bereikt; toen stond naast een klein sober gebleven gasthuis de statige kapel, die nog duidelijk uit het huidige Waaggebouw te reconstrueren valt. Met name de kerkramen in de beide kruisgevels zijn nog te zien. Tijdens de restauratie van enkele jaren 467

Oud Alkmaar | 1982 | | pagina 3