voor notaris Cornelis van Heymenberg zijn testament maakte. 17) Hij had blijkbaar een voorgevoel van zijn naderend einde want we vinden dat hij op 5 juli 1670 in de Grote Kerk werd begraven, in het graf zuidergang nr. 239. De totstandkoming van het contract tussen zijn vakgenoten in 1671 mocht hij dus niet beleven. Zijn weduwe en erfgename Trijntje Pieters, bij akte van overeenkomst d.d. 29 april 1675, 18) met Pieter Jansz Visscher en IJsbrant Reyndertsz van Nes, verkoopt aan deze twee het huis en erf, zuidzijde Oude Vesten op de Bagijnweid, belend de Huisarmenschuur ten westen en de weduwe Jacob Heerties ten oosten, waar zij nu woont én de helft van een huis gelegen "op de oude kraen" Zij krijgt daarvoor haar leven lang 55 gulden per jaar en genot van de huur om ongelden te kun nen betalen. Van Pieter Jansz Visscher 19), een der contractanten, weten we al, dat hij verrekijkers maakte, maar ook IJsbrant Reyndertsz van Nes blijkt een, blijkbaar later toegetreden, vakgenoot. In zijn testament, d.d. 15 nov. 1692, 20) heet hij verkijckmaker" te Alkmaar. Hij legateert aan Pieter Jansz Visscher "ingevolge van seecker contract en tot erkentenis van een voorgaande genote weldaad aan den comparant gedaan, al sijn comparants kïjckermakersgereetschap sonder dat de kamer daar het gereetschap in is, sal mogen geopent werden dan voor Willem Klaasz des comparants broeders soon" Deze krijgt bovendien 100 gulden en elk van diens twee kinderen 25 gulden. Indien de testateur Pieter Jansz Visscher zou overleven "verclaarde hij in soodanigen geval al sijn kijckermakersgereetschap te legateren ende te bespreken aen de voorn, sijne broeders soon Willem Claasz Korver! Of Korver ooit het be roep van zijn oom heeft uitgeoefend is onzeker. In zijn testament van 18 febr. 1727 21) wordt met geen woord daarvan gerept. Evenmin_ vinden we ook maar de geringste toespeling op de verrekijkerma kerij in de testamenten van Adriaen van der Kodde, resp. van 30 jan. 1706 en 18 oct. 1713, voor notaris G. Winder en van 4 juni 1718 voor notaris de Vos, noch in dat van zijn broer Dirk, d.d. 18 dec. 1712, voor notaris Seullijn. 22) We hebben de indruk dat de bij het contract van 14 februari 1671 in het leven geroepen organisatie zo'n 30 jaar later haar zin en kracht geleide lijk had verloren. We kwamen totnogtoe na 1700 geen verrekijkermakers meer tegen. Was de belangstelling voor het eenvoudig kramersartikel zo maar weggeebd? Men vraagt zich ook af of niet een van die kijkermakers er ooit toe geko men is om een instrument van meer importantie en waarde te vervaardigen? Door bemiddeling van onze zoon, ThP. F. Wortel, te Leiden, werd door drs. P.van der Star, conservator van het Rijksmuseum voor de Geschiede nis der Natuurwetenschappen, een onderzoek ingesteld naar optische in strumentmakers van Alkmaar, mede aan de hand van de hem verstrekte 488

Oud Alkmaar | 1982 | | pagina 24