aan de meest-biedende der contractanten te verkopen en ingeval de eige naar het aan iemand had gelegateerd of in aanwezigheid van drie geloof waardige getuigen mondeling toegezegd, dan mocht dat óók, mits deze begiftigde "na eijsch van samen zijn intrede zal gedaen hebben", (art. 12) Ontbreken er erfgenamen in het sterfhuis dan zullen opzieners gerechtigd zijn het daar aanwezige gereedschap in bewaring te nemen onder belofte daarna eventuele erfgenamen tevreden te stellen "Waertoe elck (van de opzieners) sich selven verbindende en wel ernstich begerende dat hetselve van de erfgenamen sonder de minste tegenseggen toegestaen en gelevert zal moeten worden"(art. 13) Hopelijk zullen situaties, waar dit artikel op slaat, zich niet te vaak heb ben voorgedaan. De genoemde opzieners waren drie in getal, waarvan er elk jaar twee moesten aftreden, (art. 7) Eenmaal per jaar, op Sinte Jacob, zal een generale bijeenkomst plaatsvin den, waarop uit een door de drie regerende opzieners voorgesteld viertal twee nieuwe opzieners door een algemene stemming gekozen zullen wor den. (art. 10) Die vergadering zal plaatsvinden ten huize van de oudste dienstdoende op ziener en er mag "een vierendeel acht guldens bier" gedronken worden, (art. 11) De opzieners zullen gehouden zijn om elk kwartaal bij de contractanten de verplichte bijdrage van zes stuivers op te halen. Op een daarop volgende bijeenkomst mogen ze dan "tot laste van 't ge meen" voor ten hoogste acht stuivers verteren. Die tractatie is ook toege staan als ze "door extraordinaire voorvallen" zouden moeten vergaderen, (art. 8) Aftredende opzieners zullen tegenover de nieuwe aankomende rekening en verantwoording van de uitgaven en inkomsten moeten afleggen, (art. 9) Een aantal bepalingen is duidelijk bedoeld ten gunste van de kas of zoals het hier heet "de gemene bos". Iedere contractant, die in het huwelijk treedt, moet in die bos twee gulden en tien stuivers storten, (art. 14) Wie een erfenis krijgt van honderd gulden moet daarin een halve ducaton, wie duizend gulden erft een hele ducaton deponeren, (art. 16) Dit zijn blijde gebeurtenissen. Minder aannemelijk klinkt ons de bepaling, dat de contractant die een kind verliest een gulden en tien stuivers moest afdragen, (art. 15) Alle contractanten zullen als een van hen een begrafenis heeft, deze moe ten bijwonen "met een eerlijk kleedt" en na afloop moeten meetrekken naar het sterfhuis, (art. 17) Begrijpelijk is dat bepalingen betreffende prijzen niet ontbreken. Niemand mag een partij verrekijkers beneden de gestelde prijs, openlijk of bedekte- lijk, binnen of buiten de stad, verkopen op boete van telkenmale vijftig gulden, (art. 2) 484

Oud Alkmaar | 1982 | | pagina 20