"zij een voets lengte hebben, men verrigt deze plukking 3 4 maal in het "goede saisoen, men plukt ze af door dezelve voorzichtig buitenwaarts "over te buigen, men plukt de bladen van het hart nimmer af; men geeft "dezelve of in haar geheelof vermengt met hooij aan de beesten en draagt "zorg dezelve niet nat te maaken,'t is daarom ook het best dezelve in de "drooge tijd en na den daauw te plukken. De onder-prefekt voornoemd, G.F. Verschuir. Zie daar het nogal optimistische relaas over grote opbrengsten (bieten tot 25 pond) en weinig zaaizaad, terwijl er al tijdens de groei ook nog vee voeder kon worden geoogst. Echter geen positieve voorlichting over de te telen soort. Nergens blijkt naderhand of er van de mangel wortel teelt te Koedijk veel terecht is gekomen. De tijdstippen waarop de verplichte teelt werd bevo len en de uiteenzetting over de wijze van telen in de krant werd geplaatst waren in feite veel te laat in het seizoen. Het beschikbare bouwland was vermoedelijk al met andere gewassen bezaaid. Cap.a.d. IJssel nov. 1981 J.P. Geus. 1) B. H. Slicher van Bath, De agrarische geschiedenis van West-Europa (500-1850), Utrecht/Antwerpen, zonder jaartal, pag. 305. 2) Oud archief Koedijk nr. 4. 3) R. Rentenaar, Van Swindens Vergelijkingstafels van Lengtematen en Landmaten, Wageningen 1971, deel II, pag. 109. 4) Oud archief Koedijk nr. 4. 5) ..Betterave" is het Franse woord voor beetwortel. 6) Een ,,toise" is een oude Franse lengtemaat van 1,949 meter. 481

Oud Alkmaar | 1982 | | pagina 17