"Die soort, welke men tot nog toe gelooft de grootste hoeveelheid zuiker "te geven, heeft een vel van een schoon rood, en het vleesch is wit, zom- "tijds met roode ringen door hetzelve verspreid; of deze daarom juist altijd "de voordeeligste zal zijn, moet de ondervinding nog nader leeren. "De beteraven heeft eene diepe grond nodig, wijl de wortel tot een aan zienlijke diepte na beneden schiet, wanneer de grond natuurlijk los is, "behoeft dezelve weinig omgewerkt te worden: wanneer dezelve daarente- "gen vast is, moet dezelve ten minsten 3 4 maal worden omgespit - ter- "wijl in alle gevallen herhaalde hordingen nodig zijn, is het niet anders "dan goed, om veele kleine kalksteentjes en puin over het land stroijen; "hoe meer mist men op de landen brengt, hoe schoonder de wortels zullen "worden, het best van allen is het land 's jaars voor het bezaaijen te be visten: eene eenigzints vetachtige zand-grond, zoo dezelve vet is, zou- "de best ziin, want deze olant heeft eeniazints voqtiaheid nodig. "Het zaad voor de Beteraven wordt op verscheide wijze gezaaijt, op tuin- bedden of mestbakken om naderhand verplant te worden; men zaaijt de- "zelve over het geheel land, even als hier de graanen, op regels; - alle "deze verschillende wijze hebben hun voor en hun tegen; men houde in "alle gevallen in het oog, dat bij het opkomen van het zaad, hetzelve "zoodanig wordt verdunt, dat een man behoorlijk tusschen ieder klamp "door kan gaan; de tijd van het zaaijen is niet overal dezelve, de laatste voorjaar-vorsten, doen de Beteraven veel kwaad, de maanden april en "mei zullen voor dit arrondissement het beste zijn. "Het voordeeligst is even voorde regen de zaaijing te verrigten en mis- "schien hetzelve vooraf in water met koemist gemengd vogtig te hebben "gemaakt. "Het land moet vooral wel gehort en geheel los zijn eer het zaad in het- "zelve word geworpen, bij het groeijen der wortel is het nodig voorzichtig "en zonder die te kwetsen de aarde van tijd tot tijd daar af te nemen, "zommige planten daarom kool tusschen de beet, en hoogen met de grond, "het welke zij de beet ontnemen dezelve: dan in alle geval moet zorg "worde gedragen voor het zuiver houden van het veld, wijl men anders "slegfs wortels van eene geringe groote zal bekomen. "Het zaad van de Beteraven is ligt, met 3 ponden bezaaijt men uit de hand "een morgen van negen hondert vierkante toises, de toises tegen 6 voeten "gerekend. (6) "Men heeft voor de bezaaijing op regels slechts 2 ponden nodig, en nog "minder wanneer men bij twee korrels in ieder gat in zekere zin plant in "plaats van zaaijt. De Engelsche planten op deze wijze de tarw met zeer "veel voordeel. "Tweederleij gedeeltens van de Beteraven worden gebruikt, de blaaden en "de wortels wanneer men dezelve aankweekt, met het voornemen om de "bladen aan het vee te geven begint men dezelve af te plukken wanneer 480

Oud Alkmaar | 1982 | | pagina 16