Koedijk werd verplicht suikerbieten te telen J. P. Geus Nadat Nederland in 1810 door de inlijving een deel van Frankrijk was ge worden lag de buitenlandse handel bijna geheel stil. Door de Engelse blok kade en de strengere toepassing van het Continentaal Stelsel was ook de toe voer van suikerriet onmogelijk geworden. Om toch voor een deel in de be hoefte te voorzien werd het telen van mangelwortelen door de overheid verplicht gesteld. (1) Aan het gemeentebestuur van Koedijk werd op 3 april 1812 bericht, dat van iedere morgen land er 7 roeden met mangel wortelen zaad moest worden bezaaid. (2) Koedijk~had aan wei- en bouw land een totale oppervlakte van 960 morgen. Er moest dus 960 x 7 roeden 6720 roeden worden bezaaid. Een morgen is 720 roeden, zodat 6720 roe den geIiik is aan 9 en 1/3 morgen. Stellen we een Geestmerambachtsmor- gen op 0.90.48 ha. (3) dan beliep de in Koedijk met mangelwortelen te bezaaien oppervlakte, gerekend naar de huidige maten, 8.45.00 ha. Daar de teelt van suikerbieten alhier zo goed als onbekend was, zal men zich wel hebben afgevraagd hoe een dergelijk gewas moest worden behan deld. Maar ook hierin werd door de overheid voorzien. Op een gedrukte aanschrijving van 22 april 1812 staat het volgende P.S. met inkt bijge schreven: "Een wijdlopige onderrichting betrekkelijk de teelt der beet of mangelwortel zal in de aanstaande Alkmaarse Courant van woensdag de 29 april worden gevonden". (4) Deze Alkmaarse Courant is aanwezig in het gemeente-archief te Alkmaar. Iedere pagina is verdeeld in twee kolommen met in de linker kolom de Franse tekst en rechts de Nederlandse. Het in de rechter kolom gedrukte volgt hier onverkort. "Advertentien, aankondigingen en verschillende berigten van Alkmaar no. '18. woensdag, den 29 april 1812. Beet-wortelteelt. De onder-prefekt van het arrondissement Alkmaar, lid van het legioen van eer, ontvangen hebbende eene instructie, betrekkelijk de wijze der teelt van de Beet- of Mangel-Wortel; brengt door deze welgemelde onderrigtin- gen ter kennisse zijner geadministreerde, zoo ver, de zaaijing dezer wor tel aangaat: Er zijn verscheidene soorten van Beteraves. (5) Zij onderscheiden zich door de couleur van het vel en vleesch van de wor tels, zommige zijn zeer donker rood, men ziet witte en geele met of zon der roode cirkels daarin; Zij weegen somtijds tot 25 pond toe. Zij zijn meer of minder zuikerachtig, meer of minder aangenaam voor de smaak, dit hangt waarschijnlijk van de grond, de bewerking enz. af. 479 -

Oud Alkmaar | 1982 | | pagina 15