Herinneringen van Wimke Glasz. Door Th.B. Roep De eerste Koninginnedag van een socialistisch doopsgezind predikant - en andere herinneringen van Mej. W. Glasz (1900-1981) aan de pastorie te Alkmaar Op 8-9-1981 overleed te Alkmaar Wimke Glasz op 81-jarige leeftijd. Wij herdachten haar in de kerkdienst van de doopsgezinde gemeente, zondag 21 september daarop. Onze leraar omschreef Wimke Glasz, als een vrouw met een open karakter. Zij was tevreden met haar herinneringen aan de jaren, waarin zij directrice van de huishoud school was; zij toonde zich een blijmoedig mens, ondanks de ouder dom met zijn gebreken. Zij was sedert 1953 gepensioneerd. Enige jaren geleden bezocht ik Wimke Glasz in haar bovenwoning op een prachtig punt in de stad nl. op de hoek van Oudegracht en Koorstraat, boven de wijnhandel van Pels. Wimke Glasz was slecht ter been, maar had haar kamer gezellig gemaakt met talloze uitbun dig bloeiende rode geraniums. Haar vader Ds P.J. Glasz kwam als doopsgezind predikant in 1898 vanuit Rottevalle naar Alkmaar en bleef hier tot 1910. Van hem wordt door oudere leden van de gemeente verteld, dat hij de „eerste roje dominee was, maar met een hoge hoed" en ook, dat bij hem eens de ramen waren ingegooid, omdat hij geweigerd had de vlag uit te hangen op Koninginnedag. De mensen maakten daarover gniffelend toespelingen op zijn naam; hij werd de „glazenvlieger" genoemd. De zondag na deze gebeurtenis preekte Ds Glasz over het psalmwoord: „De Heer is Koning". Uit de notulen van de kerkeraad bleek, dat op 15 mei 1898 een circulaire van de doopsgezinde sociëteit aan de orde was geweest over een godsdienstige bijeenkomst op 31 augustus 1898 ter gelegen heid van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. In de notulen daarover werd genoteerd, dat deze circulaire „voor kennisgeving" was aange nomen. Op de volgende kerkeraadsvergadering van 19-8-1898 maakte de voorzitter de Lange bezwaar tegen deze passage in de notulen. De circulaire was wel degelijk besproken, volgens hem. Maar Ds Glasz had dadelijk te kennen gegeven, dat, als men een kerkdienst wenste op 31 augustus, men er beter aan deed „voor dien gelegen heid een anderen predikant" uit te nodigen om het woord te voeren, „aangezien Z.Ed. zich daartoe beslist niet zoude leenen, als zijnde een en ander in strijd met zijne gevoelens". De kerkeraad besloot toen deze gevoelens te respecteren en de kerk op 31 augustus gesloten te houden. Inderdaad vermeldt de Alkmaarsche Courant van 456

Oud Alkmaar | 1982 | | pagina 12