Datering van de kerstprent 1981 door S.H. van Drunen Volgens de beschrijving zou de prent uit 1828 dateren, immers, men laat Houtman met de Rot winnen. J.B. Clermans werkte van 1828 tot 1938 in Amsterdam en daarna te Leuven. De steendrukker Desguerrois Co werkte in 1828 en volgende jaren, na 1836 met adres Bloemmarkt No. 244. De uitgever J.A.M.W. Le Sage ten Broek was boekverkooper van nov. 1830 tot oct. 1837 te Alkmaar in de Houttil. Hij kan dus deze prent niet in 1828 hebben uitgegeven. De Alkmaarsche Courant van 1 Sept. 1834 helpt ons op weg, want daar adverteert Le Sage ten Broek dat hij heden heeft geopend „eene inteekening op eene plaat, voorstellende de Harddraverij in het Bosch alhier, volgens bij hem voorhanden zijnde proefdruk a f 1,25. Buiten teekening worden stellig geen exemplaren geleverd dan a f 1,50. De inteekening is geopend tot 4 September e.k. op welke dag de exemplaren zullen worden afgeleverd". De harddraverij werd gehouden op Donderdag de 10e Julij 1834. Een stuk gewerkt zilver, zou evenals in vorige jaren, aan de eigenaar van het hardstdravend paard worden vereerd. De paarden moesten van zessen klaar zijn en des morgens te 9 ure aan de heren Keurmeesteren op het Doelenveld worden aangeboden, zouden echter de paarden die twee of meermalen de prijs te Alkmaar hadden behaald, niet worden toegelaten om naar dezelve te dingen. Vervolgens een bericht uit de Alkmaarsche Courant van 14 juli 1834: „De jaarlijkse Harddraverij, in het Bosch bij deze stad is op Donderdag den 10e dezer, wederom met veel luister gehouden geworden. De prijs is behaald door het paard van de Heer van der Hoop, De Reus genaamd. De toevloed van vreemden, om deze regt vaderlandsche oefening bij te wonen, was buitengewoon groot: het schone weder van dien dag en eene verbreeding van de laan tot den wedloop nog zelfs meer dan voorheen ingerigt hebben de hoogge stemde verwachting der aanschouwers overtroffen". Ook in de stadsrekening vonden wij gegevens: „Onkosten der Harddraverij. Aan Bennewits en Zoon, de somma van f350,— voor een geleverde zilveren vaasch. Aan M. Hulskamp f 100,— voor de gezamentlijke wachts. Aan J. van der Haagen f81,10 voor verteering van keur meesters.

Oud Alkmaar | 1982 | | pagina 4