ook niet de laatste zijn, waaruit blijkt dat ondanks de idealen van vrijheid, gelijkheid en broederschap Alkmaar van geen wijken wilde weten. Als men zich verdiept in de wijze waarop het octrooi van bedijking tot stand is gekomen, dan kan het niet anders of men helt over naar een zekere reserve ten aanzien van de historische aspecten van deze zaak. Het is zeker niet uitgesloten dat Alkmaar in het verleden bepaalde rechten in de Schermeer had visrechten met name doch dat bedoeld gebied oudtijds onder de jurisdictie van de stad viel komt me ongeloofwaardig voor. Immers, een gedeelte der kavels lag achter het Oudorpse gebied waar Alkmaar, zoals we gezien hebben, vóór 1637 nimmer enige jurisdictie heeft gehad. Ook hier nam men bij de vaststelling der gemeentegrenzen in 1821 de oude banscheidingen over; een situatie die bleef bestaan tot 1 augustus 1970, toen de gemeente Schermer ontstond. Gemeentegrenze n In 1821 zijn door de regering de gemeentegrenzen van Alkmaar officieel vastgesteld. Op 6 juli van dat jaar werd door een landmeter in 's Rijks dienst en de besturen der betrokken gemeenten een rondgang langs de limietscheidingen gemaakt, waarna een proces verbaal werd opgesteld en door de bestuurders ondertekend36). De landmeter had de bevoegdheid de grenzen vast te stellen, hetgeen van belang was in die gevallen waar men in conflict lag met zijn buurgemeenten. Van zijn beslissingen stond beroep open op Ged. Staten. Aangezien ik geen beroepsprocedures ten aanzien van de Alkmaarse grenzen heb aangetroffen, neem ik aan dat men zich geconformeerd heeft aan de bestaande banscheidingen. Hierbij heeft men ongetwijfeld steun gehad aan de oude grens- of ban palen, die toen nog voltallig aanwezig waren en waarvan het restant in 1951 door dr. Belonje is beschreven37). Aldus kwamen de volgende grenzen tot stand: Met Bergen: Beginnende bij de Bergermeersringsloot tegenover de Boschmolentocht, de Bergermeersringsloot oostwaarts volgend tot de Bergervaart, deze vaart noordwaarts volgend tot de Melksloot en deze sloot uit. Met Koedijk: Vanuit de Melksloot doorkruist de grens het Noord- Hollands Kanaal en gaat langs de Schelpdijk tot aan de Zeswielen. Met Oudorp: Van de Zeswielen langs de Rekerdijk tot het Noord- Hollands Kanaal, dit kanaal volgend tot aan de Geestmerambachts- dijk, deze dijk volgend tot de ringsloot van de Schermeer, deze ringsloot ietwat zuidelijk volgend tot voor de kavelsloot tussen de kavels C.30 en 31, de kavelsloot volgend tot aan de Westertogt, de Westertocht volgend tot aan de kavels G.26 en 27. 432

Oud Alkmaar | 1981 | | pagina 10