Die „goeie" oude tijd G. Dilling Het zal in de jaren 27/28 geweest zijn dat mijn vader meende dat als je zondag centen wou hebben die dan eerst maar moest verdienen. En zo gebeurde het dat mijn vader voor mij een baantje had gevonden en wel op zondag. Wat was het geval, er woonde toen die tijd in de Hofstraat een ijscomannetje genaamd Dekker. Een klein mannetje met nogal kromme benen. Door zijn moeilijk lopen met die biggenvangers, zocht hij een hulpje die de ijswagen mee kon helpen duwen. En zo kwam ik daarvoor in aanmerking. Als nieuw knechtje moest ik zondagmorgen vroeg de lege ijswagen ophalen uit een pakhuis in de Bloemstraat welke eigendom was van de handwagenverhuurderij van de Visser op de Oudegracht, de Opa van de tegenwoordig nog bestaande schildersbedrijf de Visser. Het was een wagen welke rondom met voorstellingen was beschilderd. Op de wagen 4 palen een soort dakje, en aan de bovenkant de prijsaanduiding van 2-3-5 en 10 cent. En zo ging ik met de lege wagen naar de Hofstraat toe. Daar aangekomen stond er al een bak met een warm sopje klaar om de wagen te wassen. Onderwijl kwam dhr. Dekker met een bus wagensmeer. De pen werd van het wagenwiel afgehaald, het wiel even naar de buitenkant getrokken, en dan twee streken vet op de as. Wielen weer terug zetten en de pennen er op. Wij hadden 2 houten kuipjes waarin in elk een bus met ijspap werd gezet. Rondom deze bus werden stukken ijs gelegd. IJs wat afkomstig was van de firma Noom die ook deze staven aan de slagers leverde. Daarna werd er een paar handen zout opgestrooid en de zaak was tot vriezen in staat. De kuipjes werden in de wagen gezet, de houten witte schotjes er boven op en de koperen deksels op de 2 bussen gezet. De scheplepel hing in de bus. Tijd voor een kop koffie, een jonge knecht lust wel wat dus een snee brood met een schraap reusel, een plak gestillieerd koevlees er op afkomstig van Ootje Vis van de Limmerhoek, met 1 plak roggebrood. Was dit gebeurd dan kwam de wit geschilderde broodtrommel voor de dag, gevuld met wafels en de verschuifbare ijsmaat die je kon verstellen al gelang de dikte die je wou hebben. De bel eraan. Dekker zijn witte jasje aan en klaar was de zaak. Vanaf de Hofstraat gingen we de Laat op en zo vervolgens Limmerhoek, Bierkade, de Vlotbrug over het Heiligland op, door de Schermer poort, de Steeweg op naar de Omval. Onderweg bellen, ijsverkopen en douwen. 399

Oud Alkmaar | 1981 | | pagina 5