ft 49 bueren van Lutke Oudorp en den voirscreven Jacop Florisz de :en koper van Hoog-Torenburg) geroyt is"45). Dit wijst erop dat de let huizen op het Luttik Oudorp nog niet zo lang geleden waren iap ontstaan en wel op het gebied van de Torenburg. M.i. geeft de rse afpaling tevens de grens van het Torenburgse land aan, nJ. het Luttik sch Oudorp de oever van de Voormeer. De akte van 1537 betrof een :ou verkoop door burgemeesteren van Alkmaar aan Jacob Florisz (Say). vijl In 1565 kocht de stad Hoog-Torenburg weer terug van de erfge- die namen van Pieter Jacobsz Say, onder conditie „dattet huysgen mitte er- boomgaert van Hubert Pietersz in de Coeltuyn zal blyven staen in na- zulcker vouge als tselve by Gryet Jansdr weduwe wylen Pieter let Jacobsz Say tanderen tyden vercoft is geweest"46). Hieruit valt te [en concluderen dat het huisje en de boomgaard eertijds behoorden tot en, Hoog-Torenburg, zodat het Torenburgse land aan de westzijde begrensd werd door de Kooltuin. M.i. strekte dit gebied niet verder tie westelijk, aangezien het tegen de Dijk gelegen perceel, dat omsloten iet wordt door Voordam, Zijdam, Achterdam en Dijk, kennelijk een .an bedijking is en dus geen oudere grond, terwijl het tevens voor de uw hand ligt dat deze bedijking als gelegen bewesten de Rekere tot id. de jurisdictie van Alkmaar behoorde. Blijkens de kaart van Van en Deventer zet het water van de Kooltuin zich voort in de Rekere, ran waaruit zich ietwat noordelijker een sloot afsplitst, die naar de de Zwijnsmeer loopt. Aangezien om Hoog- en Laag-Torenburg een sloot art lag» die zoals we gezien hebben door schout en schepenen van lat Oudorp werd geschouwd, terwijl bovendien het land van west naar ad oost strekte, houd ik het erop dat het gebied tussen de Rekere, de :en sloot, de Zwijnsmeer en de oever van de Voormeer het gebied van de ïer Torenburg is (zie afbeelding). Bij genoemde afsplitsing van de Rekere eer en de sloot ziet men voorts een klein stukje water, dat doodloopt op de de stadswal. M.i. is dit een deel van de oude slotgracht. Links van de jer Rekere ligt de Nieuwevaart en het gebied tussen deze wateren is het ver land waar de Brantgen Heinesmolens stonden47). Dit land werd in 4), 1588 gekocht door het Mannengasthuis48) en is later overgegaan op :en het Weeshuis, vandaar de naam Wezenpolder. Het gebied lag oudtijds 'en zonder twijfel in de jurisdictie van Alkmaar, evenals de noordelijker aer gelegen Huiswaard. Mr. Belonje maakte mij erop attent dat aldus het ige kasteel de Torenburg zeer strategisch gelegen was, nJ. tegenover een lat recht stuk dijk, met links van de dijk de Rekere en rechts een strook :en drassig land en de Zwijnsmeer. Volgens mr. Belonje lag de "keel" van te deze vesting naar het zuiden en de ingang tegenover de Herenstraat, zodat de sterkte tegen de Westfriezen was gericht. Jrg We hebben eerder gezien dat Hoog-Torenburg, het Middelstuk en als Laag-Torenburg respectievelijk 1070, 1075 en 2280 roeden groot de 416 417

Oud Alkmaar | 1981 | | pagina 23