Benoorden het Luttik Oudorp l drs. W.A. Fasel Het te behandelen gebied, dat ten zuiden begrensd wordt door het Luttik Oudorp, ten westen door het water van de Kooltuin en ten noorden (sedert 1528) door de stadsmuur, verschilt duidelijk van het gebied tussen Luttik Oudorp en Verdronkenoord en het gebied ten zuiden van het Verdronkenoord. We bevinden ons thans op oudere gronden, al heeft ook benoorden het Luttik Oudorp landwinning plaatsgevonden, zoals nog zal blijken. Het gebied in kwestie valt geheel binnen dat van de Torenburg, waarvan de grenzen met enige waarschijnlijkheid zijn vast te stellen. Daarom is het nuttig de geschiedenis van het kasteel Torenburg in deze verhandeling te betrekken. Allereerst de naam Torenburg. Het lijkt zo op het oog voor de hand te liggen dat het kasteel zijn naam heeft ontleend aan zijn torens en niet aan het geslacht van die naam. Op prenten van het kasteel, die echter uit de 18e eeuw stammen, heeft men het bouwwerk met maar liefst vijf torens afgebeeld. Ik vermoed echter dat de akten van 1537 en 15651waarin sprake is van de verkoop van het land Hoog-Torenburg „streckende oestwaerts op dye mid delste toom", de toenmalige historici als Eikelenberg en Croll op een dwaalspoor hebben gebracht. M.i. behoorde deze middelste toren (die uiteraard een groter aantal doet vermoeden) niet tot het kasteel, maar tot de stadsomwalling. Dit sluit niet uit dat het kasteel blijkens een tekening van de opgraving in 1835 van tenminste twee torens voorzien is geweest. Verder filosoferend kan men vervolgens de veronderstelling opperen, dat de van torens voorziene burcht ken nelijk anders van bouw was dan de tamelijk strakke en eenvoudige dwangburchten, hetgeen zou kunnen impliceren dat de Torenburg ouder was dan de overige Westfriese dwangburchten. Dit is echter niet te bewijzen, want de Torenburg wordt voor het eerst in een oorkonde van 1254 genoemd2). De grafelijke aanspraken op het Westfriese gebied gaan echter veel verder terug dan het jaar 1254, evenals de in de onmiddellijke omgeving van Alkmaar gelegen grafelijke leengoederen, zodat het niet uitgesloten lijkt dat de Torenburg van vóór rooms-koning Willem dateert. De bewering van Cordfunke: „Omstreeks 1250 bouwde graaf Willem II, de Rooms- Koning, buiten Alkmaar, aan de toegangsweg tot West-Friesland, het kasteel Torenburg..."3), is dan ook niet meer dan een als zekerheid gepresenteerde hypothese, die elk schijn van bewijs mist. Ook Groesbeek Komt trouwens tot de conclusie, dat er al vóór Willem II 411

Oud Alkmaar | 1981 | | pagina 17