Tussen Verdronkenoord en Luttik Oudorp door drs. W .A. F asel Het ontstaan van het gebied tussen Verdronkenoord en Luttik Oudorp plaatst ons voor een aantal moeilijkheden. Vormde om streeks 1300 de Hekelstraat de begrenzing van de Voormeer, is vóór c.1325 de beschoeiing van de Voormeer verlegd naar de St. Jacobs- straat en liep omstreeks 1400 de grens van de Voormeer door de Nieuwstraat en verder langs de Achterweg, zoals wel is beweerd 1 Ik geloof er niets van, maar ben integendeel van mening dat de vorming van het Oostelijk Stadsdeel grotendeels in de 16e eeuw tot stand kwam, hetgeen door bodemvondsten lijkt te worden beves tigd2 Ook de bewering: „Ais de gegevens uit het parochie-archief laat in de 15e eeuw beginnen te komen, is de Voormeer vrijwel geheel teruggedrongen3)", houd ik derhalve voor ongeloofwaardig. Dit betekent echter niet, dat de ontstaansgeschiedenis van dit gebied mij geheel en al duidelijk zou zijn, want daarvoor zijn er met name van vóór 1500 te weinig gegevens beschikbaar. Allereerst de naam Venitzen (Fnidsen). Ik heb de indruk dat met Venitzen niet een straat werd aangeduid, maar een gebied. Dit gebied bestond al in 1381, want in dat jaar is sprake van een hofstede en land bij Venitzen stege4). In mijn boekje „Alkmaar in het Drijfzand" heb ik verondersteld, de met Venidzen het voorste gedeelte van het gebied rond het Fnidsen tot aan de St. Jansstraat is bedoeld5). Een bijkomende moeilijkheid is, dat niet blijkt of het Mientwater toen reeds bestond danwel later gegraven is. Dezelfde vraag kan men overigens opwerpen met betrekking tot het Verdronkenoord en het Luttik Oudorp. Ik persoonlijk geloof, dat deze grachten later gegra ven zijn en dat oorspronkelijk de meente van Alkmaar zich vanaf de Houttil een eindweegs oostelijk uitstrekte. Mogelijk ook lagen er hier en daar in de Voormeer hogere gronden. Dit was zeker het geval benoorden het (latere) Luttik Oudorp, waar de percelen van de Torenburg lagen. Ik kan deze kwestie niet oplossen, aangezien dit een werk is voor archeologen. Het Oostelijk Stadsdeel is een landwin- ningsgebied, waar men nieuwe gronden verkreeg door met behulp van palen en vlechtwerk uit te zetten percelen (de z.g. „parken"), welke vervolgens werden volgestort met vuilnis, bagger uit de stadsgrachten en aarde van de Geest. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat de „beschoeiingen" en „oeverwerken", die men in het verleden in de bodem heeft gevonden, zeer wel de afscheidingen van deze parken 382 383

Oud Alkmaar | 1981 | | pagina 11