verkocht hij het huis aan Gerrit de Vries, schipper in Amsterdam.18) Na vijf jaar verkocht deze het huis aan Jan Koeman, koopman en winkelier in wijn en sterke dranken.19In 1858 verhuisde Jan Koeman naar Amsterdam en als nieuwe eigenaar verscheen Dirk Spijker man,20) die het in 1865 verkocht aan Jan van Sijp, wonende te Broek in Waterland.21) Deze Jan kwam zijn hypothecaire verplich tingen niet na, zodat de „tapperij en slijterij in wijn en sterke dranken", krachtens artikel 1223 van het Burgerlijk Wetboek publiek werd verkocht op 15 en 22 april 1869 -2 2Opnieuw werd Dirk Spijkerman eigenaar en wel voor f 1.100,—. Hij bleef eigenaar tot 1871 en oefende het beroep van tapper uit. De kantoorbediende Simon Jut Simonsz kocht in dat jaar „het winkelhuis met den opstal van dien aan de oostzijde van de Sint Annastraat op den hoek van het Achterfnidsen, zijnde het zuidelijke en reeds afgescheiden gedeelte van het perceel Sectie B nr 282 als huis groot één are acht centiaren, blijvende het noordelijk gedeelte, zijnde een afzonderlijk huis, den eigendom van den verkooper".23) Van Simon Jut is bekend dat hij geboren werd op 28 maart 1830 op het Luttik Oudorp wijk C nr 406 uit het huwelijk van Simon Jut en Anna Catharina Lommert. Zijn huwelijk met Geertje Bos werd voltrokken te Alkmaar 30 april 1876. Hij was toen 46 en zijn bruid 24 jaar. Het oudste adresboek van de stad (1876) vermeldt nog enige bijzonderheden over hem. Hij wordt dan aangeduid als kantoorbe diende bij de rijksbetaalmeester, koopman, agent begrafenisfonds en uitdrager. Hij overleed op 8 april 1911. In zijn overlijdensakte wordt hij pandhuishouder genoemd. Zijn echtgenote kwam te overlijden op 26 november 1929. Het verworven bezit bleef tot 1930 in het bezit van de familie Jut. Hun erven verkochten bij een akte van veiling op 3 en 10 maart 1930 het pand aan de Alkmaarse architect Evert Kalverboer voor de prijs van f3.000,—.24) Op 3 december van dat jaar verkocht genoemde Kalverboer het huis aan de Vereniging „Oud-Alkmaar" voor de prijs van f3.348,—,2S) De bestuursleden waren toen mr. Abraham Dirk van Regeren Altena, subsituut-griffier der Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar, wonende te Heiloo; mr Johan Belonje, advocaat en procureur; Gerardus Vos, directeur van Bouw en Woningtoezicht; Willem Frederik Slinger, tailleur; dr Hendrikus Jacobus Maria Hofstee, bankdirecteur; mr Marinus Moens, bankdirecteur, allen te Alkmaar; Jhr Herpert van Foreest, industrieel te Heiloo, en mr Hendrik Gerard Johan Maas Geesteranus, zonder beroep, wonende in Frankrijk. De reden waarom het pand werd gekocht is niet bekend, daar de notulen uit die dagen niet meer 350

Oud Alkmaar | 1980 | | pagina 6