Het pand St. Annastraat 13 door P. Boer Sint Annastraat 13 De Vereniging Oud Alkmaar heeft in 1930 het huis op de hoek van de Sint Annastraat en het Fnidsen aangekocht. Beide straten mogen wel als oude straten van de stad Alkmaar worden aangemerkt. Het Fnidsen immers reeds genoemd in 1381 zij het toen als de Venidzen- stege,1lopende tot aan de Hekelstraat. De Sint Annastraat dateert uit de 16e eeuw en vond ik genoemd in 1554.2) Deze straten liggen ten oosten van de Mient en worden in de wandeling aangeduid als het oostelijk stadsdeel. In vroegere tijd meestal als Nieuwe Stad en zelfs in 1821 werd die naamsaanduiding gebruikt bij het verdelen van de stad in secties door de landmeter S.P. van Diggelen. Hij had de opdracht om de gehele stad op te meten en in kaart te brengen als voorloper van de oprichting van het Kadaster. Het huis van de vereniging staat op de Monumentenlijst en deze geeft aan dat het pand dateert uit de 17e eeuw. Landzaat3) gaat een stapje verder en geeft aan het eerste kwart van die eeuw. De oudste akte van het huis, voorzover mij bekend, dateert van het jaar 1617. Nu het pand ter discussie staat om eventueel verkocht te worden, leek een onderzoek gewenst om iets te achterhalen omtrent de eigenaren, de bewoners en waarvoor het pand in de loop der tijden heeft dienst gedaan. Op 23 mei 1617 verkocht Gyrtge Wijbrantsz. wed. wijlen Jan Harmensz het aan Jacob Jansz die van beroep waarschijnlijk kistenmaker was.4) De overdracht had plaats tegen 1.800 Carolus gulden. Na zijn overlijden verkocht zijn weduwe Magdaleentgen Abrahams het op 2 maart 1633 aan Anna Jans, weduwe van Pieter Aeriaensz.5) Daarna kwam het in handen van de familie Herlaer (Harlaar) en het bleef tot 1680 in het bezit van die familie. Op de 7e juni van dat jaar verkochten Roeland en Adriaen van Harlaar, voor zich zelve en als procuratie hebbende van Johannes Domburgh, 1/3 gedeelte van het pand. Johannes Domburgh was gehuwd met Aaltje van Harlaar. De koper Jan Willemsz Hagelingh6) was getrouwd met Trijntje Roelants, die een dochter was van Anna Jans. Een ander 1/3 gedeelte was reeds in 16437gekomen aan Geurtje Roelantsdochter (van Herlaer). Zij was huisvrouw van de chirurgijn Cornelis Willemsz Stam. 347

Oud Alkmaar | 1980 | | pagina 3