bedoeld, want de Corestrate komt reeds in 1352 voor3) en de Scoutestrate in 13804). Helemaal zeker is dit niet, want de Voer- strate kan ook de straat zijn die „voor" lag. De heer Wortel vertelde mij namelijk, dat hem gebleken is dat soms hofsteden in de Voerstrate genoemd worden met belendingen ten oosten en ten westen (in welk geval inderdaad de Langestraat bedoeld zal zijn), maar soms ook met belendingen ten noorden en ten zuiden (in welk geval vermoedelijk de Pbuttil is bedoeld). Maar aangenomen dat bedoelde hofstede op de Langestraat lag en vandaar naar het zuiden strekte (en niet naar het noorden of oosten), hoe kan dan de Breedstraat een haventje zijn geweest, als er nauwelijks een roeiboot kon keren Een haventje aldaar is dus alleen denkbaar als het zuideüjk gedeelte van de Breedstraat (en het gebied van de Laat eveneens nog water was. Ik kan dit niet beoordelen, doch het is duidelijk dat er oudtijds ten zuiden van de stad veel water was. Het Nieuwland b.v., dat men in de tweede helft van de 15e eeuw aan het ophogen was, is kennelijk uit het water opgehaald. Wellicht grensde oudtijds de Achtermeer aan het woongebied. Op de oude kaarten treft men tussen de Laat en de Oudegracht een waterloop aan, die Vijver of Vijversloot werd genoemd, en volgens Peteri wordt de bebouwing ten zuiden van de Laat beheerst door de loop van dit watertje5). Mogelijk is de Vijversloot, die zo te zien doorliep naar het Ritsevoort, een restant van de Achtermeer. De naam Luttike Nieuwesloot duidt m.i. op een gegraven sloot, doch de reden waarom men deze groef ontgaat me. Ook heb ik niet kunnen ontdekken van wanneer ongeveer deze sloot dateert. In de grafelijke archieven uit de 14e eeuw doch ik heb er slechts een klein gedeelte van gezien komt de Luttike Nieuwesloot niet voor en in het Alkmaarse archief vond ik de naam voor het eerst in 14716 en in 1493 nogmaals7). Kort na 1500 verdwijnt de naam echter weer en duikt de naam Cacksloot op8). Maar ook de Laat komt betrekke lijk laat in de bronnen voor, n.1. voor het eerst in 14279). Gegevens uit de 14e en 15e eeuwse grafelijkheidsarchieven worden hier smartelijk gemist, doch ook zonder deze gegevens laat het zich aanzien dat in de 15e eeuw veel in de binnenstad is veranderd. Zo is er in 1421 sprake van een hofstede „die Lucht", gelegen aan het Cruyswerk en strekkende van de Molenstraat tot aan Bave Willem Henricksz, belend ten noorden de Langestraat10). En in 1456 wordt een huizinge en erf in de Molenstraat genoemd „voren ende after wtgaende in die Meent"11Volgens Bruinvis is de Molenstraat, die dus tot aan de Meent strekte, dezelfde als de Boterstraat. Ik kan dit niet bewijzen, maar ik zou ook niet weten waar deze straat dan anders moet hebben gelegen. Dit betekent dan wel, dat de Huigbrou- 362

Oud Alkmaar | 1980 | | pagina 18