Voormalige Wilhelminaschool WILHELMINASCHOOL-DOELENSTRAAT OP LIJST BESCHERMDE MONUMENTEN Het is gelukt. Naar aanleiding van een verzoek van onze vereniging aan het gemeentebestuur van Alkmaar om te bevorderen het gebouw van de voormalige Wilhelminaschool aan de Doelenstraat als be schermd monument te kwalificeren, heeft de gemeente een onder zoek laten instellen naar de haalbaarheid Uit het onderzoek is gebleken dat het in 1903 gebouwd pand 4 inderdaad een zeer goed voorbeeld is van de zogenaamde „Jugendstil- periode" in Nederland. De gemeente zal in ieder geval de voorgevel aanmelden bij de Minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk voor inschrijving in het register van beschermde monumenten voor de gemeente Alkmaar. De afdeling bouwkunde van Openbare Werken schrijft het volgende over het pand in de Doelenstraat, direkt naast de zijgevel van de bioscoop: „Zowel de materiaalkeuze in hoofdzaak bruine met rode baksteen in de ontlastingsbogen boven de kozijnen als de gepleisterde kozijnomlijstingen van namaak natuursteen, zijn karakteristiek voor deze architectuurvorm. Architectonisch en in zijn detaillering is de voorgevel nog volledig compleet. De meest karakteristieke eigen schappen van de „Jugendstil" zijn daarbij de cirkelvormige ontlas tingsbogen boven een groot aantal kozijnen, alsmede de spaghetti- achtige lijnfiguren op het pleisterwerk en de daarbij passende vormen van de ankers, de voordeur, de hemelwaterafvoeren en de brievenbus. De roedeverdelingen in de bovenramen zijn geheel in stijl. Kortom, het betreft hier een voorbeeld van architectuur dat natio naal gezien in deze vorm als zeldzaam mag worden beschouwd en voor de gemeente Alkmaar een kostbaar bezit is. Ten aanzien van het inwendige dient te worden gezegd dat het weliswaar in dezelfde tijd is gebouwd, maar vanwege bestemming, vormgeving, inrichting, staat van onderhoud etc. zal het erg moeilijk zijn om dit te behouden; ook mag de wenselijkheid om het te behouden sterk in twijfel worden getrokken. Naar onze mening dient een eventuele aanwijzing als monument dan ook beperkt te blijven tot de gevelwand. Uiteraard zal er wel op moeten worden toegezien, dat bij een eventuele verbouwing van het pand geen uiterlijk waarneembare discrepantie ontstaat tussen de gevel en de ruimten die zich onmid dellijk daarachter bevinden. Omdat bij aanwijzing als monument, ingevolge de Monumentenwet voor verbouwingen een vergunning van eerdergenoemde Minister is vereist, in welke procedure ook de gemeente adviseert, achten wij hiertegen voldoende waarborgen aanwezig. Bedoelde gebouwen zijn eigendom van de gemeente." 359

Oud Alkmaar | 1980 | | pagina 15