„Ja". Na drie dagen sleet ik een grote steen met veel pijn. Ik ging naar ome dokter Schröder, die verklaarde, dat dit de enige losse steen was, die me plaagde, en dat ik geen operatie nodig had. Ik vroeg hem om de specialist af te zeggen. Natuurlijk vertelde ik hem niet over het recept: 'k had strikte geheimhouding beloofd. Hij sprak over een wonder, dat net op tijd kwam. Geen wonder, dat moderne medici naar de boeken van medische wijsheid en natuurkennis teruggrijpen. Tante Alida werd als het vierde kind (van negen) in 1871 geboren. Tot aan haar grootvader toe was er een rechtstreekse lijn van kooplieden; haar vader was splitter van de Staatsloterij ten tijde van haar geboorte, en voor het einde van de zeventiger jaren werd hij commisionair in effecten en spoedig daarna collecteur van de Staatsloterij. Als er een mos was geweest van studerende vrouwen dan had ze zeker haar apothekersbevoegdheid aan een universiteit kunnen behalen. Strijden voor vrouwenrechten zat er in de streng- orthodoxe traditie van de familie niet in. Het apothekersdiploma was al een progressieve stap voorwaarts, zoals het behalen van muziekdiplomas bij vele jonge vrouwen in de negentiger jaren. Haar persoonlijk leven werd in haar levensrijpheid, die tot haar dood duurde, over drie sferen verdeeld, die elkander, op afgescheiden wijze, nooit bestreden, en, voor zover het de zaak betrof, de twee anderen niet raakte: de sfeer van de familie en het ouderlijk huis; de sfeer van het godsdienstige leven, en die van de zaak. Hoewel werkend en slapend in de apotheek werd er thuis gegeten, en de wekelijkse rustdag, de volkomen Sabbat, werd in rust en gebed doorgebracht. Ze heeft nooit een vacantie genomen. Reizen hebben plaats gevonden als broers trouwden, verder niet. Toen haar vader stierf in 1926 verhuisde ze met haar zuster Jeanette naar de Emmastraat, waar ze bleven wonen tot de Joodse ingezetenen uit Alkmaar verdreven werden. Ze had haar zaak tot die tijd geleid. Toen kwam er een door de bezetter aangewezen nieuwe „Ver walter". De naam blijft beter niet genoemd om twee redenen. Laat ik het door aanhalingen doen. Eén is uit een brief, die mijn moeder aan een vriendin in Alkmaar stuurde: een jonge vriendin, die als een zorgzaam kind voor haar was: „Ik ben nog erg onder de invloed van den dag; zoveel leed en verdriet van al die Moeders om me heen, die daar allen naar God's gericht smeekten om uitkomst, nee, 't was me soms te veel, en ik ben er innig verdrietig van. Wat moet God's almacht groot zijn om dit alles te kunnen besturen ten goede uit deze ongerechtigheid, door mensen bedreven. "Dit was 1942. Op 26 326

Oud Alkmaar | 1980 | | pagina 8