te zien, met zijn grijze schortje voor. en aan het pillen draaien was een nooit-eindigend genot. De voorwerpen, die gebruikt werden, waren bijna dezelfde als in de vroegere eeuwen en kunnen in musea bekeken worden; ze gebruikt te zien was onvergetelijk. Voor harde voorwerpen werd een groot half-maans mes gebruikt op een zware houten plank. We wachten uren dat Jozef zijn duim zou afsnijden (die was altijd net op tijd weg), maar soms konden we niet tot het einde wachten. Tante Alida kwam binnen en vroeg of hij weer alle winst weg gaf, en we holden weg met onze handen vol drop. Tante Alida was gid, maar Jozef was guller! In ieder geval zal hij wel nooit iemand vergiftigd hebben; we leefden nog niet in de gezegende periode van thalidomide en andere moderne „medicijnen met zijde lingse invloeden! Eén ding over de personen puzzelt me. Wie is de Heer Mesman, die ik vaak als opgroeiende jongen in de apotheek ontmoette. U schrijft, dat de Heer Mesman Alkmaar voor Den Haag verliet in 1897, voor ik geboren werd, en daar in 1907 overleed. Misschien kwam hij nog wel eens over en was het toevallig dat ik de Heer Mesman als een 3 of vierjarige herinner (maar het is zo duidelijk! Ik weet, dat ik soms vroeg: „Ik heb Meneer Mesman nu gezien, tante, maar waar is Meneer Ansingh? Kinderen konden vroeger wel vragen stellen, maar kregen niet altijd een antwoord. Wel weet ik, dat in Bergen aan de Berger weg (de oude Bergerweg) tegenover waar de Koedijkerweg in Bergen komt, in een lang, laag huis (een soort voorloper van de moderne bungalow) tante Alida vaak haar vriendin Ali Mesman ging opzoeken. Was dit Jan Mesman's vrouw of misschien een zuster? Misschien was de Heer Mesman, die ik zag wel een broer van Jan.f? Alles aan boekwerken zal wel geplunderd en weggegooid zijn, toen de apotheek door de bezetter met behulp van N.S.B.-medewerkers werd gesloten. Toen ik in Amsterdam studeerde kreeg ik eens hevige aanvallen van niersteen-pijnen; het werd zo ondragelijk, dat een specialist in Amsterdam werd geconsulteerd en een kamer in een ziekenhuis besproken voor de dag van de operatie. Een week ernoor belde Tante Alida op: „Omdat je mijn neef bent, bel ik je; ik heb een zeventiende eeuws kruidenboek, dat nooit gebruikt wordt. Ik keek er in voor nierstenen, en een monnik geeft een recept, dat volkomen belachelijk is voor onze moderne medische wereld: kerse blaren en wat al niet. Maar het is zo onschuldig, dat als het je niet baat, het je zeker niet deren kan. Voel je ervoor? "Natuurlijk zei ik 325

Oud Alkmaar | 1980 | | pagina 7