ende soo stijff dat het kint niet te buygen was. Er wet sulck een ellende aent kint gesien dat men qualick can uytspreecken. Aen Anne wert nu versocht omt kint te willen segenen, daerop Anne seijde dat sij van geen segenen wist. Ende nadat t kint eenige dagen soo jammerlick ende ellendich daer van was geweest, is 't selve gebetert2)". Maar Anna Jans had nog meer op haar kerfstok, gezien de getuigen verklaring van Willem Thonisz. En dat Anna uit een slecht nest kwam wordt duidelijk als wij in dezelfde akte lezen wat Jan Abrahamsz allemaal over haar moeder Aecht Jelles te vertellen heeft: Willem Thonisz de knecht van IJsbrant Willemsz heeft geseijt ende verclaert, dat hem inde nacht aen zijn hand gegrepen was geworden, ende dat hij 't sedert niet gesondt, maer altoos quijnent geweest was ende tot meermaelen geseijt ende ver claert heeft dat hij betovert was van Anna Jans de dochter van Aecht Jellen, ende dat sij degene was diet hem deede. Willem Thomas is vande sieckte deeser werelt overleden. Jan Abra hamsz verclaert dat ten huyse van zijn vader gecomen is, stil swijgende Aecht Jelles, zoo zijn vader aen de twijnmolen stont, met sijn rug naer de deur toe ende hem omdreijende ontsloech Aecht Jelle haer beijde handen, seggende wilt gij geen garen coopen, sonder dat sij garen bij haer hadde. Doen vraechde sijn vader waert garen was. Seijde daerop Aecht Jelle dat sij 't garen sonde halen, gelijck sij dan deede ende wederom comende met een pont garen, zonder dat hij 't cofte. Seijde tegen Aecht Jelle dat de luyden seijden, dat sij een col was. Toen vraechde Aecht oft hijt oock zeijde. Daerop zijn vader zeijde, dattet de luyden zeijde. Ondertusschen was aldaer mede aen de deur gecomen Ijsbrant Nobel, die eenige cruysgens op de drempel schreeff met crijt. t Welck Aecht Jelle siende, greep de dochter van sijn oom bij haer arm ende stiet deselve totte deur uyt, seggent nu mach ick er oock wel over ende ginck meteen door de buyert uyt, zonder omsien. Verclaert mede, dat zijn vader tot te zeiven dage daende om achter te wateren, uyt zijn brouck gehaelt heeft, twee clissen ofte tissen vrouwen haer. Mits welcke zijn vader zoo zeer ontrust worde, dat hij zeijde Aecht Jelle niet weder in huys te willen hebben 2)". 336

Oud Alkmaar | 1980 | | pagina 18