Kollen en protocollen {jgjl door S.H. van Drunen Dat het bijgeloof in de 17e eeuw nog wijdverbreid was laat zich gemakkelijk bewijzen uit de Alkmaarse notariële protocollen. Her haaldelijk kwamen verontruste burgers naar de notaris gelopen om verklaringen af te leggen over vreemde gebeurtenissen. Uiteraard is dit slechts het topje van de ijsberg, want er zal in die jaren heel wat meer zijn gebeurd, alsook rondverteld, zonder dat er een notaris aan te pas kwam. Vrouwen, die onder verdenking stonden een toverkol te zijn, werden weliswaar niet meer ter dood gebracht, maar hadden een verre van gemakkelijk leven. Is het daarom te verwonderen, dat toen Valck Cornelisz in dronkenschap had beweerd dat zijn schoon moeder een kol was, hij na zijn ontnuchtering door zijn verontruste vrouw werd teruggestuurd naar Dirck Jacobsz Smit om te verklaren dat hij alles had gelogen? En Dirck Jacobsz en zijn twee knechten waren gaarne bereid om ten overstaan van de notaris te getuigen: dat Valck Cornelisz op huyden tegens de middach bij hen kwam ter wijlen zij metten anderen stonden en wrochten, ende tegens hen geseijt heeft, dat al't geene hij tot laste ende nadeele van Diewer Wijbrants zijn huysvrouwe moeder (zijn schoonmoeder) uyt een overstalligh dronckenschap geseijt ende uytgesmeeten hadde, namentlick dat sij een KOL soude wesen, dat hij 't selve geloogen hadde Wat voor verschrikkelijks er gebeurde toen Anna Jans het zieke dochtertje van haar overbuurvrouw een teug wei te drinken gaf kan men lezen in de volgende verklaring. Het arme kind werd helemaal stijf, hetgeen geen zuivere koffie kon zijn. Gelukkig liep het allemaal goed af, want het kind werd beter. „In den jare 1619 voor Meij heeft Anna Philips dochters dochter, genaempt Aeltje Reijniers, een teuch soete waij gekregen van de dochter van Aecht Jellen, genaempt Anne, haer overbuyer. Ende na dat 't kint de teuch soet waij ontrent een ure inne hadde gehadt, is haer dochters kint soo qualick gestelt geworden, dat 't kint getrocken worde van lidt tot lidt 335

Oud Alkmaar | 1980 | | pagina 17