tekenpen overweg. Bovendien had hij als toekomstig metselaar en makelaar in huizen een bijzonder oog voor architectuur. Verenigd leverde dit in 1781 deze tekening op van de achterzijde der Nieuwe Doelen, het huidig Stedelijk Museum. De tekening bevindt zich in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag en wel in boeksign. 78 F 43. De vraag is natuurlijk: wat deed de 14-jarige Jan Frederik in Alkmaar dat jaar? Hij mocht die zomer met vader Harmanus Hendricus en met tante Femmetje mee voor de regeling van een erfenis. Als erfgenamen van hun tante Anna Hyltjesdam, weduwe Jacob Knegt (testament voor notaris Jacob van Bodeghem te Alkmaar, 8 april 1777), verkochten zij op 20 juli 1781 aan Jan van Eist, „castelain in 't Gemene landshuys van de hondsbosschen en duynen tot petten", een huis en erf aan de oostzijde van de Doelenstraat, belend ten noorden door het Provenhuis van Corn. van Eyk, ten zuiden door een huis van Antonij van den Hoef (Gemeente Archief Alkmaar, O.R. 178, f. 27v). Het verkochte huis, dat de Amsterdammers die dag nog bezocht zullen hebben, lag derhalve op een steenworp afstand van het Doelengebouw. De toekomstige dichter zal de bezoektijd hebben gedood met een vluchtige schets om die thuis uit te werken. colophon Redaktie R. Bakker, P. Boer, W.A. Fasel, H. Koolwijk Redaktieadres Voormeer 26, Alkmaar. Bijdragen Inzendingen kan men richten aan het redaktieadres, zo mogelijk getypt, met 1 regel interlinie. Papier aan slechts 1 zijde beschrijven. Druk Grafisch centrum Hofman b.v. Zetwerk Composerzetterij „Jan Nierop" b.v. 329

Oud Alkmaar | 1980 | | pagina 11