OUD ALKMAARDERS AKTIEF? In 1925 kwam een aantal mensen bijeen om een vereniging op te richten met het doel de schoonheid van de stad te bewaren. De tweede doelstelling was de studie van de plaatselijke geschiedenis te bevorderen. Wat is van dat alles verwezenlijkt? In de loop der jaren werd een groot aantal lezingen georganiseerd. Talrijke onderwerpen zijn behandeld, die de bezoeker een inzicht gaven over de ontwikkeling van de stad, de bewoners, hun leven en werken in de samenleving. Het bestuur is aktief, om zo nodig, de sloping van historische gebouwen en huizen te voorkomen. Het ledental is in de loop der jaren zeer wisselvallig geweest. Het is in de laatste jaren sterk toegenomen en bedraagt nu ongeveer 900. Dit aantal is niet alleen bereikt door het aantal lezingen, rondleidin gen, kerstprent en het periodiek „Oud-Alkmaar", maar door de belangstelling die nu aanwezig is voor het verleden, de z.g. nostalgi sche golf. Bij de rondleidingen door onze stad is gewezen op de nodeloze vernietiging van het stadsbeeld en wat er voor in de plaats kwam. Gelukkig zijn er lichtpunten. De laatste jaren zijn tal van historische panden geheel of gedeeltelijk gerestaureerd, waardoor het aanzien van de stad werd verfraaid. Dit aanzien is zeker mede te danken aan de bewoners zelf, die dank zij een gunstige regeling hier toe in staat werden gesteld. Het bestuur weet zich gesterkt door de leden om daar waar nodig is in te grijpen. Hoe is het echter met de historische belangstelling van de leden zelf? Zijn die ook aktief? Is de drang aanwezig om zelf eens één of ander uit te zoeken betreffende hun stad en omgeving? Is het gemeentearchief al eens bezocht om de kennis van de stad te verrij ken? Het gemeentearchief kan u daarbij helpen. Inventarissen zijn gemaakt om u de weg te wijzen in de rijke geschiedenis van de stad- Regelmatig worden er kursussen gehouden om u te helpen het oude schrift te leren lezen. Was u als lid van de vereniging aanwezig? Hoever gaat uw belangstelling? Gaat deze niet verder dan lezingen volgen of wilt u zelf aktief gaan deelnemen aan het werk van de vereniging? De resultaten van uw onderzoekingen kunt u vastleg gen in ons verenigingsblad. De periodiek „Oud Alkmaar" geeft u daartoe de gelegenheid. Het is ontstaan omdat er belangstelling was om „meer" te weten over de stad, zijn bewoners en hoe het zich ontwikkeld heeft. Vijf jaar is ons blad nu verschenen. In die vijf jaren zijn er fouten gemaakt en niet elk artikel zal ieders instemming hebben gehad. Maar anderzijds is het natuurlijk wel zo, dat een kleine groep mensen steeds weer het blad moet volschrijven. Als wij het blad levendig willen houden is medewerking daarbij wel nodig. 315 P. Boer, redaktie.

Oud Alkmaar | 1980 | | pagina 25