van w.f. stoel tot n.v. De heer W.F. Stoel sr. (1831- 1903), oprichter van het bedrijf, begon in 1850 een metselbedrijfje in Alkmaar en leverde tevens bouwmaterialen aan derden. Voor het fabriceren van schelpkalk voor zijn bedrijf en de handel, bouwde hij in 1860 naar eigen ontwerp, een verbeterde kalkoven aan het Klein Hargen, waar nu het hoofd kantoor van Stoel Van Klaveren staat. De overlast en stank, die de oven veroorzaakte, waar vooral bierbrouwers tegen ageerden, noodzaakten de heer Stoel 5 ovens aan het Zeglis te bouwen, die tot 1965 dienst hebben gedaan. In 1970 werden de ovens gesloopt. Voor het benodigde natuursteen dat de heer W.F. Stoel in zijn bouw toepaste, richtte hij in 1880 een steenhouwerij op onder de naam Eerste Stoomsteenhouwerij (afgekort ESSA). Deze was geves tigd in het oostelijk stadsdeel aan het Luttik Oudorp met een opslag plaats aan het Fnidsen, op het erf van Roderwijn. Omdat het steeds moeilijker werd de natuursteen, die per grote trailers werd aangevoerd uit België, Italië, Noorwegen, etc., in het Fnidsen te lossen, werd in 1969 een nieuw bedrijf gevestigd aan het Zeglis. In 1890 trad zijn zoon W.F. Stoel jr. (1869-1931) tot de zaak toe, welke toen verder werd gedreven onder de naam Firma W.F. Stoel Zoon. Het oorspronkelijke bouwbedrijf werd in 1900 ondergebracht in de N.V. Woningmaatschappij Alk maar, welke zich ontwikkeld heeft tot een huizenexploitatiemaat- schappij, voornamelijk van de door haarzelf gebouwde huizen. Voor het vervoer van bouwmate rialen en turf voor de kalkovens werd gebruik gemaakt van vletten (ijzeren open vaartuigen met een laadvermogen van 12 a 18 ton). Deze bouwde de heer W.F. Stoel zelf in eigen bedrijf. De zo ontsta ne scheepswerf, gevestigd aan de Eilandswal, werd genoemd naar de Amsterdamse burgemeester/ scheepsbouwer Nicolaas Witsen. Deze scheepswerf werd in 1920 ondergebracht in een afzonderlijke naamloze vennootschap, genaamd N.V. Scheepswerf Nicolaas Witsen v/h W.F. Stoel Zoon. Deze werf heeft zich speciaal toegelegd op de bouw van stalen motorjachten en binnenvaartuigen. De scheepswerf handelde ook in ijzer. Deze ijzer handel werd in 1932 onderge bracht in een voor dit doel opge richte naamloze vennootschap, ge- 312

Oud Alkmaar | 1980 | | pagina 22