het verhangen van klokken w.a.fasel In vorige publikaties hebben Landzaat en ik geworsteld met de vraag of kerkklokken nimmer, zelden danwel vaak naar andere ker ken werden overgebracht. Intussen is hierin opheldering gekomen, aangezien mij van verschillende zijden gegevens bereikten, o.m. uit Delft, waar in 1485 de klokken van de Nieuwe Kerk werden opge ruimd „also dat die clocken verhangen worden alle meest op andere steden1). Onder deze klokken bevonden zich er vier, die in 1443 gegoten waren door Pieter van Dormen; in hetzelfde jaar dus als de klok van de Kapelkerk. Een klok genaamd St. Jan was er echter niet bij. Aangezien het weinig zin heeft gegevens uit het gehele land te vermelden, noem ik alleen welke betrekking hebben op onze streek. Zo hing te Schagen een klok, die afkomstig was uit Midland. Een andere Schager klok was oorspronkelijk gemaakt voor Eppinghuizen. Te IJzendoorn werd een klok aangetroffen, die uit een poort te Edam kwam In Wieringen vond men een 16e eeuwse Spaanse scheepsklok. In Egmond aan Zee, in de Oud-Katholieke kerk, bevond zich een 16e eeuwse, door Pieter van der Geyn gegoten klok, die uiteraard niet voor deze kerk gemaakt kan zijn. Een klok in Haren karspel is in de R.K.kerk te Zuid-Schermer terecht gekomen. In het Witte kerkje te Heiloo bevond zich omstreeks 1700 een klok, die nota bene uit de Paltz kwam. In de kerk te Heerhugowaard hing een poortklok uit Culemborg en te Grosthuizen een Amsterdamse klok2). In verreweg de meeste gevallen is echter de naam van de opdracht gever niet op de klok aangebracht. Dit betekent, dat men slechts uit stads- of kerkrekeningen, ofwel uit een toevallige kroniekaanteke ning kan vaststellen dat zo'n klok niet voor de betreffende kerk is gegoten, maar oorspronkelijk elders hing. Het lijkt mij dan ook niet uitgesloten, dat het verhangen van klokken vaker voorkwam dan wij geneigd zijn te veronderstellen. In mijn boekje Alkmaar in het Drijfzand meldde ik op bl. 21, dat ten tijde van Eikelenberg (overl. 1738) in het H. Geestgasthuis geen klokken hingen die ouder waren dan 1487. Dit gegeven kan nader aangevuld worden. Bedoelde klokken, gegoten door Gobel Moer en geheten St. Laurens en St. Pieter, zijn namelijk in 1685, met de 306

Oud Alkmaar | 1980 | | pagina 16