a.v. :d'Heer Johan Schagen f.3:5: 3 Noord west van de Laan Hendrik Marens f.7: 9: a.v. :Jan Klok f. 5:10:-; a.v. Gerrit Krook f.3: 1 5; a.v. :Arien Keijzer f.3 3:-; a.v. :Pieter Paulus f. 2:10:-; a.v. Gerrit Miesz.van der Lijn f.2:15:-; a.v. :Pieter Paulus f,2:10:-; a.v. dezelve 't huijsje f.16: 2: - Zonder enige twijfel kan men erop aan dat deze zorgvuldige differentiatie van de kosten-staat samenhing met de uitgestrektheid van ieders tuin aan de Corenlaan. Maar daarbij staat de geschiedenis hier van het buitenleven in miniatuur nog niet stil. Immers, zo'n 60 jaren nadien werden de tuinen opnieuw en nu veel duidelijker in kaart gebracht, namelijk op de zo goed geslaagde en ook in druk verschenen voorstelling „van den Alkmaarder Houte" naar een opmeting door de Stads Timmerbaas A. van Panders. Deze „kaarte" toont in de bewuste hoek gevuld met 20 tuinen de laan en het „huijsje" maar bovendien zelfs de wijze van aanleg van de tuinen met de daarbij behorende in figuren aangelegde perken alsmede in opstand geschetst een 16-tal koepels of „speelhui zen". Een copie van dit deel van de kaart gaat ter verduidelijking hierbij. Wil men nu meer bijzonderheden over de situatie ter plaatse of over de latere eigenaars te weten komen, dan zij verwezen naar het in 1825 (1832) ook van dit terrein uitgemeten en vastgestelde oorspron kelijke kadastrale plan (minuutplan) en voor zoveel nodig ook naar de gegevens die verder ten deze op het Kadaster te vinden zijn. Zoals meestal het geval is in de oude tuin-complexen buiten de vroegere stadspoorten, was hier het pad genaamd de Corenlaan (en bijvoorbeeld ook de Egelenburgerlaan) een zg. buurweg, waarop het art. 719 van het Burgerlijk Wetboek toepasselijk was gemaakt, welke materie men min of meer terugvindt in de voorschriften van de artt. 649 e.v. van de Franse Code Civil.4) Ik kan mij nog goed te binnen brengen, dat ik toen onze Nassau- laan in mijn jongensjaren werd aangelegd op het weide-terrein tussen de tuinen van Coren- en Egelenburgerlanen, weldra alles wat aan de beide randen resteerde aan oude, wel erg verkommerde koepels (meestal daterende uit de XVIIIe eeuw) heb zien afbreken Rest mij hier in herinnering te brengen, dat de hier ten tonele 303

Oud Alkmaar | 1980 | | pagina 13