zuiden van de in de singelgracht ter hoogte van de Lamoraalsluis uitkomende Egmonder vaart een ongeveer ruitvormig tuinen-complex verrezen was: men zou het min of meer kunnen vergelijken met een groep „Volkstuintjes" uit de tegenwoordige tijd! Uit het bovenstaande valt slechts af te leiden, dat het deze tuinen waren die de familieleden Coren anno 1662 in erfpacht of erfhuur danwel tijdelijk verlangden uit te geven. Bekijken wij de kaart van Blaeu nauwkeuriger dan valt daarop te ontdekken, dat er toen dwars door het tot tuin bestemde terrein in zuiver oost-westelijke richting een pad liep, dat ter plaatse was geprojecteerd van het nu nog steeds bestaande laantje. Ook de naam van dat weggetje is ons overgeleverd: het was „de Coren-Laan". Die aanduiding komt namelijk voor in een acte van 14 november 1709 verleden voor de Alkmaarse notaris Caspar Seullijn.3) Het stuk bevat de afrekening van de „plaisir tuynen" behorende onder de Coren-Laan, die voor de toenmalige erfgenamen Coren als rechtsopvolgers van de bezitters uit 1662 was gereed gemaakt na inning van de jaarlijks op Koppertjes-maandag (ofwel des maandags na Driekoningen) en St. Jan Baptist in de Zomer (24 juni) opgehaalde gelden; terwijl daarbij nu tevens na loting een definitieve scheiding werd tot stand gebracht tussen de verschillende deelhebbers. Het notariële geschrift bevatte nu, tenein de toekomstige geschillen uit te sluiten, een opsomming van alle tuinen, die hier destijds waren aangelegd met opgave van de juiste ligging, het bedrag van iedere huur, zoals deze halfjaarlijks was bedongen naar rato van de omvang van elk perceel en de „ordinaris verponding", die te vergelijken was met onze vroegere grondbelas ting. met uit den aard der zaak nog de namen van de betrokkenen: Z.W. van de laan Thomas Edenburg f.2:—2; a.v. :Willem Lievensz. de Mol f.2:6:4 a.v. Jan Kroone zilversmid f. 4:18:8 a.v. :Cornelis Jansz Delfzijl f. 3:10 a.v. Jan Jansz. Limburg f. 4:15:10 a.v. Abraham Sevenhoven f. 3:17:15 a.v. Jan Versprong f. 3:9: 7; a.v. :Sijmon Keijzer f. 3:5:3 a.v. :Georgius de Poorter f. 5:8:14 a.v. :Stoffel Jansz. f. 9:19: 8; West van de Laan Willem Eubels f.5: 5 8; a.v. Hendrik Klimmer f.3:5: 3 302

Oud Alkmaar | 1980 | | pagina 12