Cornelisz" een camer met haer erff daer se op staert mitte halve muyeren aende zuyt en noort- zijden" aan de o.z. van de Oudengracht op conditie o.a. „dat die osendrop zal mogen vallen opt erf van... Mr. Gijsbrecht toebehorende is en dat die voorn. Mr. Gijsbrecht zijn wijngaerden Mr. Gijsbrecht toebehorende is en dat die voorn. Mr. Gijsbrecht zijn wijngaerden aende oostermuyer zal mogen spijckeren zonder dat hij dezelue opte pannen ofte op dack vande camer zal mogen leeden". Opmerkelijk is hier vooral, dat bij deze acte Mr. van Nesse géén partij geweest is. - Er waren geschillen gerezen tussen de befaamde Oost-Indië vaarder Frederik Houtman en zijn buurman Mr. Andriaan van Veen over de verdeling onder ling van een huis, erf en kamers die zij samen aan de o.z. wande Kerkstraat hadden gekocht, eerder een bezittingen van heer Cornelis Hendricxsz de uit Kuinre verdreven pastoor. Bij arbitraal vonnis van 1 februari 1617 over deze zaak 13.) werd o.m. bepaald dat waar Hout- man"d'eygendomme 2an den osendrop toebehoort, be- houdelijk dat twater van de selve coockentges op Houtmans osendrop zullen mogen druypen, des zal Houtman, tselue water mogen ontfangen en leijden daert hem gelieft". Duidelijk is wel, dat hier in oneigenlijke zin alweer over het recht van eigendom op de osendrop gesproken wordt. - Op 25 januari 1703 beslisten de stedelijke fabriekmeesters Reus en Mr. Bijl als arbiters tussen de geburen Dr. Pieter Berrien en de bakker Thijs Woutersz. Pinxter" nopende de weege ofte osendrop" hunner percelen aan de oostkant van de Hofstraat dat eergenoemde zijns cheidingsmuur op bestaande hoogte zou mogen houden, waartegenover zijn buurman „tregenwater loopende inde houten goot welke aende zui dermuur van 't huys van den eersten comparant jegen- woordigh hangt sal moeten vangen, ende de gemelte goot ten eeuwigen behoorlijk on derhouden tegen betaling van eens f 40,- contant geld. 14.) - Jan Lourisz. Bont was bij vonnis van schepenen van Alkmaar op 30 april 1635 veroordeeld de osendrop van Neel Adriaens weduwe van Jan Jorisz. Princen „int geheel te onruymen". Maar Bont trok zich daarvan niets aan, integendeel hij ging osen drop „rimmeragie" voltooien „alzo de zijn aan hem nemende". In gebreke gesteld, gas hij simpelweg te kennen nog niet te weten of hij in het vonnis zou berusten dan wel zou appelleren. 15.) - Neel Ysbrants weduwe van Louris Pietersz. land meter „verkocht" aan Aeff Thyssen weduwe van Mr. Jacob van Foreest bij consent van haar zwager en voogd Sijmon Jansz van Hooren een huis aan de w.z. van de Achterdam „met zijn osendrop" 20 december 1589. 246

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 9