3.) Hen Engelse woord „oust" en het Fanse „ousseau" zullen hiermee wellicht verband houden. Men verklaart het als de „drop", die van de „ose" valt, zijnde de ruimte tussen de üjn waar de dakdrup neervalt en de muur, door het open vak dus, dat men ook nu gewoonlijk nog met het woord „de weeg" of „de weech" aanduidt. Het recht, dat terzake van de beschreven omstandigheden vanouds een punt van gewicht voor veel betrokkenen uit maakte, heeft, zoals de ver wachten valt in de oude stadskeuren zijn neerslag kun nen vinden. Zo verklaart de stadskeur van 1619 in een poging om het totale bestaande stadsrecht in één verzameling samen te voegen 4.) bijeen in vier artikelen daarover het volgende: XVIII. Item sal een yegelick syn water uyt syn eygen goote off vanden hemel vallende moeten ontfangen ende leyden op ende over zijn eygen erve, 81soo het daer niemant letsel ofte gebreck by en heeft ten ware hy eenich recht hadde ter contrarie. Maert twater uyt gemeene gooten vallende sullen beyde eygenaars gelijckelyk leyden over hare erven, ten ware zy anders waren off conden verdragen. Ende soo yemant syn water op de straet willen laten vallen, zal tselve met een hangende goote bij syn huijs nederwaerts moeten leyden, dat noch syn gebuyren noch de passanten by 't vallen vant water werden geincom- modeert op een boet van XX sts. van acht dagen tot acht dagen te mogen bekeuren. XIX. Item als yemant wil timmeren en syn water buyten syn muyr laten vallen, soo sal hy met syn voorsz muyr soo verre van syn buyrmans erve moeten blyven, dat hy syn osendrop mach behouden nametlick ses t'halff duym ist hart dack ende XI duym als yemant (die daer toe consent hadde) wilde macken een stroyen ofte rieden dack, en voorts gehouden zyn zyn water te ontfangen in een looden ofte houten gote ende tselve soo te leyden ende te dwingen, dat syn gebuyre daer door niet en werden verdruct ofte geinteresseert. XX. Ende en zal niemant buyten syn muyre nae syn buyrmans erve eenige dingen mogen maecken, netselen ofte stellen, die verder overhangen ofte uytseken als syn osendrop, off als t'erve buyten de muyr hem toebehoort. XXI. Item soo yemandt buyten syn muyr een watergangh will hebben ofte gebruycken, die sal daer toe ten minsten buyten syn muyr moeten laten leggen negen duymen erffs, doch soo wan neer twee gebuyren besyden malcanderen timmerende ver dragen om tussen beyden een gemene watergangh te laten leggen, soo zal de zelve gemeene waterganck ten mi nsten moeten wyt syn elff duymen. In de stadskeur van 1655 zijn deze voorschriften letterlijk herhaald 5.) terwijl die, welke 244

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 7