Kapelkerk e n >g Tl h ït n r- ït ï- ï- i- ;r :n al i, t- le !6 opknapbeurt. Het zou er inte gendeel op kunnen wijzen dat de kapel in die tijd werd gebouwd. B. Het tweede gegeven is een akte van 30 april 1518, waarbij de kapelmeesters van de O.L. Vrouwenkapel „in de Plemper- steech by den Nieuwlanders- brug" een lijfrente van 10 rijnse guldens verkopen totter repara- cie ende fabrycke der selver ca- pelle ende dair mede te dragen die lasten van dien ende omme die meeste schade mitten minste te beschudden10). De Plemper- steech is ongetwijfeld de weg „door het Nieuweland", zijnde 1 de oude Voormeerdijk, die thans bekend is onder de namen Ka pelsteeg-Groot Nieuwland- Klein Nieuwland. In samenhang met andere gegevens wordt dui delijk dat dit gebied nog maar kort tevoren was aangeplempt. Men gaf in vroeger eeuwen lijf renten uit om aan gereed geld te komen en vaak betekent het dat men in geldnood zat. Ook uit de financiële aantekeningen onder A blijkt, dat de kapelmeesters er financieel niet best voorstonden. De term „reparacie" wijst erop dat een reeds bestaand gebouw werd hersteld. Dus toch een vroeg-gotische kapel? Repareren betekent in zijn algemeenheid inderdaad „herstellen". Het kan echter ook „in orde brengen, in goede staat brengen" betekenen. Ik kom hierop nader terug. C. Tenslotte is er een dubbel blad met aantekeningen"), dat even eens een fragment is. M.i. is het afkomstig uit een legger van ei gendommen van de Grote Kerk, aangezien met een andere hand (midden 16e eeuw) aantekenin gen zijn aangebracht betreffende fundaties in deze kerk. De aante keningen waar het ons om gaat betreffen echter wel degelijk de O.L. Vrouwenkapel of Kapel- kerk. Het opschrift van het eerste blad luidt„Item zeekere goeden ende renten toekomende Onsen Vrouwen Cappelle binnen der steede tot Alckmaer gegheeven van eenige goeden luyden puyr om Goods willen tot onderhout van Goods dienste die binnen den voorsz Cappelle dagelycx tot Goods eer ende dancbaerheyt volbrocht ende ghedaen mit al- der eer ende waerdicheyt dagelyx drie missen als blijet". Volgen vijf renten, n.1. 5 pond te Scha- gen, 2 pond te Langendijk, 24 stuivers uit een huis op het Ver- dronkenoord en 12 V2 stuiver en 6 stuivers uit twee huizen in de St. Pieterstraat. Als deze kapel om streeks 1325 werd gesticht dan heeft zij in die twee eeuwen een wel zeer schamel goederenbezit weten op te bouwen, doch dit terzijde. Twee dezer renten, n.1. de 5 pond te Schagen en de 2 pond te Langendijk, waren ge schonken door Heer Jan van Wyringen, die we als Heer Jan Symonsz van Wyringen reeds onder A hebben ontmoet. In het kohier van 1493 komt een Jan van Wyringen voor n) en op 23 april 1509 trad een Heer Johan- nes Symonis, vicaris te Schagen, 227

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 9