Kapelkerk kwestie neer in een geschrift, dat ik ooit eens aan Cordfunke ter inzage heb gegeven. Hij nam deze visie en ook de gegevens over in zijn vorig boek en schreef: „Zo ontstond in 1482 de St. Jansstraat. Op 3 nov. 1486 werd weer een stuk drassig ter rein gelegen tussen de Laat en het Verdronkenoord verkocht om tot bouwterrein te worden opge hoogd. Er moest een steeg ko men van 14 voet breedte: de tegenwoordige Huigbrouwer- straat. Omstreeks 1510 was men met de bouw niet verder gevor derd dan de St. Annastraat. De i Kapelkerk, waarvan de bouwja ren onbekend zijn, moet derhal ve tussen 1480 en 1500 zijn gebouwd3)'. Hierdoor kwam hij echter in bot sing met Reder, die beweerd heeft dat de Kapelkerk vóór 1381 is gesticht4). Behalve op archeologisch onderzoek baseer de Reder zich op een artikel van Bruinvis5). We kunnen over Re- der's historisch onderzoek kort zijn, want het bevat niet één gegeven betreffende de Kapel kerk van vóór 1500. Aangezien hij het artikel van Bruinvis ver keerd geïnterpreteerd heeft, heb ben alle oude gegevens betrek king op het O.L. Vrouwenaltaar in de Grote Kerk. In zijn nieuwe boek heeft Cord funke mijn theorie weer verlaten en krijgt Reder toch gelijk6). Het heet nu: „Over de datering van de stichting van de Kapelkerk is nogal wat verwarring geweest. temeer omdat rekeningen en an dere gegevens van voor 1500 ontbreken Op grond van de bebouwingsgeschiedenis van de Voormeer die na 1470 begon werd dan ook aanvankelijk door ons aangenomen dat ook de bouw van de Kapelkerk na 1500. na de aanleg van de St. Anna straat, c. 1510, had plaatsgevon den. Dit was in strijd met de bouwkundige gegevens, die door Rederwerden verkregen, ge gevens, die duidelijk wezen op een vroeg-gotische kapel. Het probleem kon worden opgelost, toen in de grafelijke rekeningen de aantekening uit 1358 werd gevonden. Hierin schonk hertog Albrecht de capelanije die in 1358 door het overlijden van heer Ellic vacant was aan heer Diric, de jongere zoon van Vop- pe van Alkmaar. Hierdoor staat onomstotelijk vast dat de Kapel kerk vóór 1358, en gezien de inhoud van de aantekening, reeds geruime tijd eerder be stond. Dit is geheel in overeen stemming met de conclusie die Reder enz.' Men merke op, dat Cordfunke weliswaar vasthoudt aan de be bouwing van het oostelijk stads deel na 1470, maar dat hij blij kens zijn eerste citaat de land winning omstreeks 1325 laat be ginnen, zodat „omstreeks 1400 de grens door de Nieuwstraat en de Achterweg liep". Dit nu is volstrekt onlogisch. Hij moest echter op een of andere manier de bouw van de Kapelkerk in het 223

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 5