hoe oud is de Kapelkerk? W. A. FASEL Op blz. 99 e.v. van zijn nieuwste boek') behandelt Cordfunke de landaanwinningen, die in de 14e eeuw ,,op grote schaal" zouden hebben plaatsgevonden. Nu wis ten we allang dat het oostelijk stadsdeel op de Voormeer ge wonnen is, doch het was moeilijk de verschillende fasen te dateren. De schrijver ontvouwt nu een theorie, die zo te zien weinig twijfels laat bestaan. Volgens hem vormde vanaf c. 1300 de Hekelstraat de grens van de Voormeer. Geleidelijk heeft men de oever van de Voormeer verder teruggedrongen. De ver legging van de beschoeiing van de Hekelstraat naar de St. Jacob- straat moet hebben plaatsgevon den voor omstreeks 1325, toen met de bouw van de Kapelkerk werd begonnen. Dit betekent dat ook het blok, begrensd door Fnidsen, Mient, Vismarkt en Hekelstraat reeds omstreeks 1300 aangeplempt en bouwrijp gemaakt moet zijnOm streeks 1400 liep de grens van de Voormeer door de Nieuwstraat en verder langs de Achterweg2)'. Persoonlijk geloof ik niet dat men reeds 1325 aan het uit breiden was, doch het is duide lijk dat Cordfunke de landwin ning wel omstreeks 1325 móet laten plaatsvinden, aangezien anders de Kapelkerk niet in die tijd gebouwd kan zijn. Als men de oudste kaarten van Alkmaar bekijkt dan valt op dat de meeste straten haaks op elkaar staan, doch dat de Hekelstraat een ge bogen vorm heeft, die zich zowel naar boven als beneden voortzet in het stratenplan. Het is duide lijk dat de Hekelstraat een dijk is geweest n.1. de dijk van de Voormeer en de kaarten to nen tevens dat deze dijk naar het zuiden doorliep langs het Zeglis. Het lijkt zeer twijfelachtig, dat deze dijkfunctie reeds omstreeks 1325 ophield te bestaan. M.i. is het gebied beoosten de Hekel straat veel langer water en moe ras geweest en heeft de landwin ning zich over een veel langere periode uitgestrekt. Met als ge volg dat op zeker moment aan weerszijden van de dijk huizen waren ontstaan. Dit had weer tot gevolg dat men zich bij de verka veling aan de bestaande situatie aanpaste en de Hekelstraat-Ka pelsteeg-Groot Nieuwland- Klein Nieuwland hun gebogen vorm behielden. Aangezien eerst na 1470 in dit gebied percelen werden uitgegeven, heb ik ge concludeerd dat men eerst om streeks die tijd met de uitlegging is begonnen en dat derhalve ook de Kapelkerk uit ongeveer die tijd moet dateren. Ik legde mijn visie inzake deze 221

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 3