straatnamen gedeelten der te doopen Singels dragen reeds namen, voor wier afschaffing geene reden is en voor wier behoud pleit, dat deze gedeelten in rechte, zich van de bochtige Singels verwijderende lijnen worden voortgezet, welke lijnen niet ongenoemd kunnen gelaten worden. De Singel name lijk langs den Geesterhout wordt gevormd door twee elkander snijdende lanen, de Heerenlaan en de Vrouwenlaan, gebouwen staan er niet en zullen er zeker wel nooit toegelaten worden, zoodat er geen bezwaar is om de lanen hare namen te laten be houden. Tegenover het Kenne- merbolwerk wordt desgelijks de Singel gevormd door een deel der aan eene zijde bebouwde laan, van oudsher het Buurtje, in de jongste tijden meermalen de Varne broek genoemd. Ten 3de: De voorgestelde namen komen mij voor niet te accordeeren met het kompas. Van de Texelsche- tot de Gees- terbrug kan men Noord- West-, van de Geesterbrug tot de Ver- laatjesbrug West-, en van de Ver- laatjesbrug tot de Kennemerbrug Zuid- West-, van de Kennemer brug tot de Bleekersbrug Zuid en van de Bleekersbrug tot de Nieuwlanderbrug Zuidoostsin gel noemen. Ook met het oog op het sub 2 aangevoerde ware het mij liever te bepalen de namen: Geester singel van de Texelsche tot de Geesterbrug. Wester- of Verlaatjessingel van ,,de Adelaar" tot „Mariënhof". Kennemersingel van de Kenne merbrug tot de Bleekersloot. Nieuwlandersingel van de Blee kersloot tot de Nieuwlander brug. Nu de namen van straten en grachten door bordjes aange geven worden, verzoek ik de Ge meenteraad, het gekunstelde en schier onuitsprekelijke Fnidsen af te schaffen en, de volksuit spraak Venize volgende, te ver vangen door Venetië, alleszins eigenaardig voor eene uit de voormalige Voormeer opgehaal de straat en gestaafd door het gezag van Velius in zijn Chronijk van Hoorn. Venetie was, om zijn handel en deugdelijkheid zijnes fabricaten, eertijds zoo bekend als thans Pa rijs of Londen, en nog in de zeventiende eeuw, toen tegen over de Bierkade opnieuw een terrein in de Voormeer werd aangeplempt, verkreeg dit de naam van Venetiaansch Eiland. Ook het publiek wensch ik wat te vragen Ten 1ste: Om niet meer te spre ken of te schrijven van „bij de voormalige" of „bij de gesloopte Kennemerpoort" als zijnde een aanwijzing vol innerlijke tegen strijdigheid; maar om, even als men, na het verdwijnen der Frie- sche poort, de naburige brug de Friesche brug heeft genoemd, zoo ook een Texelsche-, Gees- ter-, Kennemerbrug aan te ne men. Ten 2de: Om niet meer te spre ken of te schrijven van Kippen-, 237

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 19