straatnamen en naambordjes! C. W. BRUINVIS Apotheker, archivaris, gemeenteraadslid C. W. Bruinvis zette in 1871, drie jaar voordat hij in de raad werd gekozen, zijn aanmerkingen op het gemeentelijk straatnamenheleid op papier. Wij publiceren hierbij de letterlijke tekst: „Nu door de beschikking van den Gemeenteraad het publiek in de gelegenheid is gesteld ken nis te nemen van het voorstel van B en W tot het vernoemen of noemen van eenige straten en wegen, wil ik gaarne mijn mee ning daarover ten beste geven. De namen of naamsveranderin gen in het voorstel onder nr. 1 tot 6 vervat hebben mijn onverdeel den bijval; omtrent 7. de afgegra ven vest langs het kanaal, zou mij de benaming Kanaalkade meer gepast voorkomen dan Ka- naalvest. Kunnen de vroegere toestanden door namen in heugenis gehou den worden, uitmuntend, mits die namen niet in lijnrechten strijd zijn met den veranderden toestand. No. 8 en 9. De Gleijnisstraat voor de Gedempte Lange Nieu we Sloot van de Dubbele Buurt tot de Doelenstraat-Oranjestraat voor het gedeelte tusschen Doe lenstraat en het Hof. Zeer terecht stellen B. en W. de opruiming van 2 Zeven hui- zens voor en wel die, welke niet anders dan verlengsels zijn van andere grachten, de Voormeer en de Schelphoek. Dit goede denkbeeld wordt niet gevolgd ten aanzien van de Lan ge Nieuwe Sloot, die ééne rechte straat vormende zonder in het oog springende afscheiding, in 2 bijzondere straten wordt ge splitst. In de practijk is dit moei lijk vol te houden; de eene naam gaat in de andere op en raakt verloren. Hoeveel lieden zijn er reeds, die geen onderscheid meer kennen tusschen Ritsevoort en Koorstraat, hoewel een breede gracht tusschen beide ligt, en annonceeren niet reeds notaris sen te verkoopen huizen aan de Koorstraat als staande op het Ritsevoort? De naam Oranjestraat is mij zeer lief, als een gezonde uiting van den volksgeest in het jubeljaar 1863. hij is feitelijk door velen aangenomen en heeft dit reeds voor boven Gleijnisstraat. Deel ik dan het denkbeeld niet om de gedachtenis onzes groote man nen levendig te houden? Volko men, indien de goed gemeende poging slechts kans van slagen heeft. Gleijniszstraat keur ik in 233

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 15