raadselen rond de stads apotheek? W. A. FASEL Onder bovenstaande titel publiceerde de heer Elte in de Alkmaarse Courant van 9 mei 1978 een verhaal over de moeilijkheden rond de benoeming van een stadsapotheker. De schrijver werd zeer belemmerd door het feit, dat in het verleden de gemeenteraad zich veelvuldig achter gesloten deuren terugtrok. Het onderschrift onder de bijbehorende foto, luidende: „Geheim zinnigheden achter de muren van het stadhuis" is dan ook zeer terecht. Wat toen geheim was behoeft echter geen geheim te blijven, als men de moeite neemt behalve het raadsverslag ook de archieven te raadplegen. Het geval heeft zich als volgt toege dragen: Op 1 maart 1878 vroeg de stadsapotheker J. P. F. Wennen per 1 juni ontslag wegens zijn benoeming te 's-Hertogenbosch 1Reeds op 29 maart konden B. en W. de Raad een voordracht tot benoeming van een nieuwe stadsapotheker aanbieden, waarop twee namen prijkten, n.l. 1. J. B. Nagelvoort te Amsterdam en 2. J. J. Boursse, eveneens te Amster dam. 2). Hierover werd op 3 april vergaderd achter gesloten deuren. De geheime raadsnotulen lichten ons echter nader in 3). De kwestie was, dat Nagelvoort onder voorbehoud gesolliciteerd had. reden waarom de Raad besloot naar zijn motieven te vragen. Aangezien men inzag dat een jaarwedde van 800,wel erg ge ring was. werd het bedrag verhoogd tot 1.000,en werd tevens beslo ten een nieuwe oproep te plaatsen. Hier kwam bij. dat Bruinvis niet geloofde dat Nagelvoort geschikt was. N. was in Oost-Indië geweest en het gerucht ging dat daar zijn vergun ning was ingetrokken wegens oneer lijke handelingen. Men zou de In specteur van het Geneeskundig Staatstoezicht om inlichtingen vra gen. Reeds de volgende dag werd Na gelvoort schriftelijk uitgenodigd zich nader te verklaren en weer een dag later bood deze een geschrift aan. getiteld„Denkbeelden over instruc- tiën van den stadsapotheker. burge meester en wethouders van Alkmaar aangeboden door den sollicitant J. B. Nagelvoort" 4). Deze „denkbeel den" lezend krijgt men de indruk, dat er bij de stadsapotheek heel wat zou moeten veranderen. Een van zijn voorstellen was de functie van apo- theekbediende op te heffen en diens salaris bij dat van de stadsapotheker te voegen. Men kan zich erover ver wonderen dat Nagelvoort zijn ge schrift zo spoedig gereed had en tevens kan men zich afvragen hoe hij aan zijn gegevens kwam. De nieuwe oproep ging uit en behalve Nagelvoort en Boursse, die weer van de partij waren, meidden zich twee nieuwe candidaten, n.l. J. van Riel te Gouda en A. H. Daenen te Heithuizen. De benoeming vond plaats in de raadsvergadering van 24 april. Toen het punt aan de orde kwam gingen de deuren dicht en toen de vergadering weer openbaar werd bleek de Raad de volgende voor dracht te hebben opgesteld: 1. J. B. Nagelvoort. 2. J. van Riel. 3. J. J. Boursse, 4. A. H. Daenen. Achter gesloten deuren had zich echter het een en ander afgespeeld. Uit de 203

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 5