publikaties CASTRICUM Zeer recent verscheen het Eerste jaarboekje Stichting Werkgroep Oud-Castri- cum. Deze werkgroep werd in mei 1967 opgericht, en heeft zich sedertdien inten sief met de historie van Castricum beziggehouden. Het jaarboekje, dat een aantal interessante „items" omvat, is het eerste resultaat dat onze redaktie bereikte. Dat we er op dit moment slechts met enkele regels op ingaan, betekent niet, dat we het jaarboekje niet de ruimte gunnen: integendeel, het is een buitengewoon zorg vuldig en verzorgd uitgegeven werkstuk. Dat we er niet uitvoeriger over zijn, heeft als uitgangspunt, dat Castricum historisch-geografisch tot een „ander" gebied behoort dan Alkmaar en direkte omgeving. Wie kan lezen, weet dat. Nochtans bevat het jaarboekje een deels Alkmaarsgetinte bijdrage en wel over Joachim Nuhout van Veen, die de meest invloedrijke schout is geweest van Cas tricum en Bakkum en grote verdiensten heeft gehad voor de vrijmetselarij in Alkmaar, waar hij lid was van loge De Noordstar, en waar hij voorts burgemeester was en president van de rechtbank. Het sekretariaat van de Werkgroep Oud-Castricum berust bij N. A. Kaan, Tormentil 10, Castricum, tel. 02518-50009. HE1LOO De vereniging Oud Heiloo, die vier jaar bestaat, heeft een nieuwe aflevering uitge bracht van de Heylooer Cronyck. We moeten volstaan met deze vermelding, daar een eksemplaar ons niet heeft bereikt. De vereniging hoopt een oudheidskamer tot stand te brengen. ALKMAAR Tenslotte Alkmaar-zelf. Gemeentearchivaris drs W. A. Fasel stelde een tweede lige Verzamel-inventaris samen, waarin op overzichtelijke wijze talloze onder werpen zijn gerangschikt, die het er voor de archiefganger aanzienlijk gemakke lijker op maakt. Gemakkelijker? Wat het opzoeken van stukken betreft, inder daad, maar die archiefganger ontdekt aan de hand van deze inventarisatie opnieuw legio bronnen waarmee hij weer jaren voort kan Als deel II verscheen in de Alkmaarse Historische Reeks het boek Alkmaar in Prehistorie en Middeleeuwen/Tien jaar stadskernonderzoek (De Walburg Pers, prijs 32,50). Dit boek is gewijd aan het stadskernonderzoek, zoals dat in de afgelopen jaren te Alkmaar heeft plaatsgevonden. In tien jaar werd op 19 plaatsen gegraven en in dit boek wordt nauwkeurig van deze opgravingen verslag gedaan. Typografisch is deze uitgave van in totaal 192 bladzijden zeker geslaagd, getuige de vele foto's van graafwerkzaamheden, tekeningen van voorwerpen, kaartjes en ander illustratiemateriaal. 216

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 18