het mooiste hondje van alkmaar colophon In 1612 had de Hoornse beenhouwer Jan Jansz Vijgh een nest jonge hond jes en toen Cornelis Jansz de been houwer uit Alcmaer bij hem op bezoek was nam hij een van de hond jes mee naar huis. Het was een jong grau doggetjen van ongeveer dertien of veertien weken. Hij verkocht het hondje aan Meester Dirck Oirschot. francoische scoolmeester (zijn vader was het ook al in Alkmaar geweest). Meester had het hondje ongeveer een jaar en liet een halsband voor hem maken met zware koperen schilden. Na dat jaar verkocht hij het aan Aerian Aeriaaensz Lichthart bier drager van beroep, die het samen met enkele medestanders kocht. Over de prijs hooren we niets, maar die zal wel behoorlijk geweest zijn, als je compagnons moet zoeken om een grauwe dog te koopen. Hij verkocht het aan Claes Olofïsz en die verkocht het weer aan Harman Willemsz Cop. Harman tenslotte verkocht de dog aan hopman Hans Luyder, capitein van de stad Hamburch. Voor het hontgen echter scheep ging naar Hamburg werd het opgetuigd. Corn, Jansz Janvaer passementwerker maakt ,,een sije frange van orange, blangie, bleur om aan de halsbant genaaid te worden." Zijn huisvrouw heeft dat gedaan. Lucas Aernouts de geelgieter en halsbantmaker maakt „een nieuwe leeren halsbant", waar dus even later de frange aan genaaid wordt. Tenslote komt Piet Mathijs de silversmit er aan te pas. Hij graveert op de koperen schilden het wapen van Hamburg. Dan moet het hondje naar Hamburg en verdwijnt onderweg. „Aerian Aeriaaensz verclaert gesien te hebben dat Harmen Cop 't hont gen gebracht heeft om nae hamburch te reijsen ende hij getuyge met enige van sijne maets, dat siende seijde tegens malcander, daer wort het moeijste hontge uijt Alcmaer wech gevoert", dan is het al mei 1615 als dit getuigd wordt. Redaktie Redaktieadres Bijdragen Druk R. Bakker, P. Boer, W. A. Fasel, K. Komen, H. Kool wijk Voormeer 26, Alkmaar Inzendingen kan men richten aan het redaktieadres, zo mogelijk getypt, met 1 regel interlinie. Papier aan slechts 1 zijde beschrijven. Grafisch centrum Hofman b.v. 213

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 15