de hout van rubempré MR. J. BELONJE Over de Alkmaarse Hout is bij verloop van tijd al heel wat geschreven, terwijl er ook tal van afbeeldingen van bestaan. Dit, geheel op een noordelijke uitlo per van de Kennemer Geest gele gen geenszins oorspronkelijk bosterrein is tegenwoordig eigen lijk alleen onder deze enkele naam bekend. Maar, als gevolg van de herkomst uit diverse per celen bestonden er voorheen voor zelfs kleine onderdelen van dit stadsbos telkens andere aan duidingen. Het front van mijn geboortehuis aan de Wilhelmi- nalaan 8 zag bijvoorbeeld uit op een dicht met hoge bomen bezet te hoek, dat de „Voorhout" ge noemd werd. Ook waren er de Harde of Nieuwe Houten, de Mennoniete-Houten, de Ooster- Wester- en Zuiderhout, de Oude Hout en tenslotte de „Mid denhout", welke laatste nader hand het „Pont-Park" genoemd werd als herinnering aan onze plaatselijke burgemeester Archi- bald Maclaine Pont 1.) Dat nieu we park werd toen versierd met een fontein en met een vaas, die sedertdien alweer verwijderd zijn En dan moet er nog als aller laatste één vak in de Alkmaarse Hout genoemd worden, dat ik alleen nog maar in mijn kinder jaren heb horen aanduiden met de min of meer mysterieuze titel van ,,De Hout van Rubempré". Thans zegt deze benaming, als ik het wel heb, niemand meer iets: zij moet wel volkomen uitgestor ven zijn. Nu hebben Rubempré's nooit te Alkmaar tot de ingezetenen behoord, al geleek het daar wat op toen ik eens een acte in handen kreeg van 13 Bloei maand 1809, waarbij Isaac Bol- ten te Alkmaar in het openbaar liet verkopen „het opstal van deszelfs wel aangelegde vrugtba- re en alleraangenaamste plaizier Thuin gelegen buiten deezer stads Kennemer Poort op de hoek van Jan Rubenprees Laan getekend buiten Wijk A n°. 84 met deszelfs Tuinhuis, keuken en verdere gemakken" 2.) Ik was toen alleen in staat om aan de hand van de in twee bladen gedrukte kaart der Alkmaarse Houten (men lette op het meer voud!) door de stads-timmer- baas Albert van Panders van 1765 3.) de situatie van dat deel der Hout terug te vinden. Die kaart dan wijst uit, dat het be wuste gedeelte gezocht moet worden aan de noord-westzijde van alle beboste terrein, hetgeen door een aantal evenwijdig aan gelegde tuinen, waarin meestal 186

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 7