„ondergrond" cultureel centrum 1569, toen het stadsbestuur het H.Geest Gasthuis als waagge bouw wilde inrichten, werden de beide gasthuizen verenigd. Naast het St. Elisabeths Gast huis lagen de gebouwen van St. Salvator en zijn moeder Maria, bijgenaamd de Middelhof. Dit klooster werd tussen 1430 en 1452 gesticht. Toen in Alkmaar in 1573 de Reformatie plaats vond kwamen verschillende kloostergebouwen vrij voor an derebestemmingen. Spoedig zou ook de Middelhof nieuwe bewo ners krijgen. Het Mannengast huis, dat reeds in 15e eeuwse oorkonden voorkomt, lag aan vankelijk in de Breedstraat ach ter het stadhuis. Toen het kloos ter de Witte Hof, gelegen tussen de Lombardsteeg en de Korte Nieuwesloot, in 1559 werd opge heven, werd het Mannengast huis in dit voormalige klooster gevestigd. In 1567 werd in de gebouwen tevens een Pesthuis ingericht. In 1581 werd het Pest huis overgebracht naar de inmid dels ontruimde Middelhof. Het Mannengasthuis, dat in 1573 naar het Minderbroederklooster op het Heiligeveld (Paarden markt) was verhuisd, betrok in 1591 eveneens een gedeelte van de Middelhof. In dat jaar werd tevens het Leprozenhuis met het Mannengasthuis verenigd. Het Leprozen- of Sieckhuis, dat reeds in de 15e eeuw buiten de stadsmuur aan de weg naar de Nieuwpoort lag, werd tijdens het beleg verwoest en vond sedert 1573 een onderkomen in het voormalig klooster de Jonge Hof aan de Doelenstraat. In 1591 had het kennelijk weinig nut meer, reden waarom men de eigen dommen aan het Mannengast huis schonk. Bijna twee eeuwen bleef de hierboven geschetste si tuatie ongewijzigd, dus het dichtst bij de Grote Kerk het St. Elisabeths of Vrouwengasthuis, daarnaast het Mannengasthuis en daarnaast het Pesthuis, dat door een grachtje gescheiden was van het Munnikenerf. In 1780 werd echter het Pesthuis inge richt als kazerne. Het bleef in naam bestaan tot 1796, in welk jaar de eigendommen aan het gasthuis werden geschonken. In 1816 werd het gebouw gesloopt en in 1872 werd ter plekke de Stadsapotheek gebouwd. Intus sen was er ook met de beide gast huizen het één en ander gebeurd. In 1785 besloot namelijk het stadsbestuur om het Vrouwen en Mannengasthuis te verenigen. De beide gebouwen werden op geknapt en de opstallen, die de beide binnenplaatsen scheidden, werden weggebroken. Aldus ont stond het (St. Elisabeths) Man nen- en Vrouwengast- en Prove niershuis. In 1796 kreeg dit huis zoals vermeld tevens de beschik king over de goederen van het voormalig Pesthuis. Langzaam aan ontwikkelde de instelling zich tot een plaatselijk zieken huis, met name toen in 1879 de Stadsapotheek onder hetzelfde college van regenten werd ge- 183

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 4