Toonkunst-perikelen Onlangs werd de gemeentelijke archiefdienst verblijd met het ar chief van de Afd. Alkmaar van de Maatschappij van Toon kunst. Dit archief is inmiddels geordend door de stageaire mej. S. Mudde. De in 1874 opgerichte afdeling heeft de Alkmaarse bur gerij heel wat muzikaal genot geschonken en de programma boekjes en recensies zijn er om te bewijzen dat vele, op een hoog peil staande uitvoeringen wer den verzorgd. Dat het een enkele maal en nog wel buiten de schuld van Toonkunst ook wel eens tegenviel moge blijken uit onderstaande brief van 25 jaar geleden, die in het archief werd aangetroffen Zeer Geachte Mevrouw, Ter aanvulling van mijn concept-schrijven aan hel Bestuur van het N.H. Philh. Orkestdiene het volgende Tijdens de uitvoering op 23 December 1953, vielen o.m. nog de volgende dingen voor: Een der cellisten kreeg het voorelkaar, om met zijn instrument of strijkstok de komen van Mevr. de Jong- Verhoeve volkomen te vernielen, maakte op het blote been ook nog zijn collega's opmerkzaam, en hadden reuze schik Deze persoon had zoo 'n plezier, dat hij zelfs met zijn strijkstok de violisten hinderden en poogde hun strijkstokken vast te houden. De heeren schijnen tevens goede afnemers en lezers te zijn van de Lach en andere Jilmblaadjes, aangezien zij tijdens de uitvoering deze zaten te lezen, en aan andere lieten zien, wanneer een bijzondere schoonheid te bewonderen viel. Er zijn nog zoo vele andere dingen op te noemen, die ergernis verwekten, zoodat het mij weer kriebelt als ik er aan denk Het wegloopen van trompettisten en koornisten vond ik wel een der meest ergerlijke dingen. Een volkomen mesthoop aanrichten in de consistorie der kerk behoorde zeker ook tot de taak van de heren kunstenaars. Enjin, zoo borrelen nu en dan van die onaangename herinneringen op aan het N.H.Philh.Orkest. Wellevendheid, orde, netheid, discipline, zijn vermoedelijk woorden, die niet in het woordenboek van de heren voorkomt. Laten wij hopen, dat het Bestuur bij de bespreking en'an overtuigd zal worden wat soort kunstenaars zij onder hun leiding hebben. Ik hoop, dat een en ander, met samenvoeging van mijn concept en Uw woord, resultaten zal afwerpen. Met beleefde groeteit, verblijf ik, Geheel de Uwe,

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 14