de hout van rubempré 1809, waarin Jan Rubenprees genoemd werd. Terwijl daaruit dan te lezen viel, dat een ge machtigde, zijnde meestentijds de rentmeester ofwel de opper- rentmeester belast met de admi nistratie voor de Prins of Prinses van Rubenpré zich met de uitgif te van grond, koepel, of van beiden belastte. Aldus werden er dan voor die prinsen uit dit befaamde in de zuidelijke Neder landen gevestigde geslacht ,,als patroon en collateur van tpro- venhuis van Zessen in de Schou testraat te Alkmaar een oud ge sticht van voor 1515 gefun deerd" hier opgetreden in 1752 door Joseph Schuurman(s) se cretaris van en „wonende in het Hartogdom Hoogstraten", die als administrateur voor de lande rijen had Gerrit van Didam, een wijnkoper, 5.) in 1758 door „Catharina Imbrechts weduwe van Joseph Schuurmans wonen de in de Vrijheid van Hoogstra ten in Brabant, Rentmeesteres- se" en in 1766 door „Rentmees ter Sr. Anthonius Franken loge rende int Provenhuis van Sessen in de Schoutenstraat". 6.) Niet alle rentmeesters bleven langdu rig in dienst, want weldra ver meldden de acten een nieuwe naam, thans van „de Heer Pieter de GraafT', 7.) een man wiens functie door een abrupt en on aangenaam einde gekenmerkt werd. Hij had een testament ge maakt ten gunste van zijn broe der Jan en toen na Jan's dood diens weduwe Agneta ter Laak op 14 december 1765 moest bij de scheidingsacte van de boedel deze debet-post worden opge voerd: ,,De Prins van Rubempree tot Brussel competeert tot laste de zes boedels, wegens ontdekte Er- reuren in de laeste ajrekeninge van de Heer Pieter de Graejf; zijnde geweest de administratie der landerijen in dit quartier aen welgemelde Prins toebehorende: een somma van 257:13:8. "8J Een volgende rentmeester werd Mr. Johannes Cornelis Smolders, die in de Oude Tonge woonde en zich van tijd tot tijd te Alkmaar vertoonde, 9.) maar ook deze werd na een korte periode vervangen door Ysbrant Broek, die voor de Noord-Hol landse zaken als onder-rentmee ster werd aangesteld door de op 17 augustus 1791 benoemde Cornelius Josephus Lemmens. 10.) De vraag rijst nu allicht van waar de goederen van de Ru- bempré's, die met bestemming ,1 het Huis van Zessen, gekomen kunnen zijn. Het antwoord daar op kan gemakkelijk gegeven worden aan de hand van de gege vens daarover bewaard in de ad ministratie dier instelling. Met voorbijgang nu van de oudere vertegenwoordigers uit de reeks van afstammelingen van de stichter Claes Corff van Boshuij- zen behoort er op gewezen te worden, dat de naam Van Ru bempré hier eerst in de XVIIe eeuw naar voren gekomen is. Na 189

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 10