Op initiatief van dr T. Goedegewagen, leider van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, mochten de Nederlandse journalisten enige dagen gratis logeren in kasteel Canneburgh te Vaassen, injuni 1941. Ze kregen tevens een hele reeks brochures over de praktijk van de journa listiek mee naar huis. In een daarvan stond: „Wie alleen maar ,een lief stukje' kan neerpennen of uit zijn schrijfmachine weet te ratelen, is nog lang geen journalist. Daarvoor komt meer kijken". Bedoeld werd: begrip voor de Nazi-doktrine, de Blut- und Boden-theorie. Vandaar deze foto in een der brochures: „Dr Bursch wijst de omirek van een graf van het klokbe kervolk uit 1800 v.Chr. aan, dat zich nog in den grond afteekent". Journalis ten die zich op deze foto (uit de brochure De oudheid in het heden, van Bursch, uitgeverij De Delta Den Haag,'41) herkennen, schamen zich stel lig- een symbool van hun, verwerpe lijk, ideaal geworden. In verschillende tijden gold het kruis met de omgebogen armen als een religieus symbool. De Germanen verbonden dit sym bool met de god Thor. Daarna verwerd het teken tot „house sty- le" van de Nationaal-Socialisti- sche Beweging, en daarmee tot het meest gehate teken dat de geschiedenis ooit heeft gekend. Een oorspronkelijk religieus teken werd misbruikt voor een misdadig doel, en dat geldt even zeer voor allerlei andere zaken, zoals de heemkunde. Het Duitse Departement van Volksvoorlich ting hanteerde deze Nederlandse liefhebberij op uiterst geraffineer- 168

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 8