taal en teken K. KOMEN „Een gevaar dat liefhebbers van heemkunde lopen, is dat het heem voor hen zo gemakkelijk ,selbstzweck' wordt, met alle con sequenties van dien. Men vervalt gemakkelijk tot min of meer sen timenteel dwepen of romantisch dromen, tot een soort lokaal pa triottisme, tot politiek particula risme of zelfs de geschiedenis leert het tot oorlogszuchtig nationalisme (Blut und Boden)." Aldus een alinea uit een wille keurig onderwijzersboek. (Kind, school en aarde, 1953). Oud-Alkmaar-mensen zijn be oefenaren van de heemkunde, omdat zij zich in hun omgeving en in de geschiedenis van die omgeving verdiepen. Niemand zal aannemen, dat ze gevaarlijk bezig zijn. Intussen moeten we wel constateren dat elders Duitsland het „politiek parti cularisme' opnieuw angstvallige vormen aanneemt. In een Noord- duitse stad, Oldenburg, hadden we onlangs een telefoongesprek met een inwoner van die stad. Toen het gesprek plotseling op het onderwerp nationaal-socialis- me kwam, schrokken we daar ineens van, en kapten we het gesprek af met de mededeling: „Manfred, sorry, vind je het goed dat we daar verder onder vier ogen over praten?" Manfred rea geerde: „Ach, die nationaal-so- cialisten hebben maar anderhalf procent van de stemmen, dus wat zou dat. En bovendien, je kunt in dit land vrijuit praten. We zijn een democratisch land". We zijn er achteraf niet hele maal van overtuigd, dat je daar over dat soort dingen rustig via de telefoon kunt praten. Er gebeuren immers verontrustende zaken in West-Duitsland; de Berufsverbo- te zijn daar een duidelijk voor beeld van. Het is niet de bedoeling, een politiek commentaar te schrij ven. We willen aan de hand van het signalement in de vorige ali nea alleen maar even teruggrij pen in de geschiedenis van een periode, waarin van de heemkun de op ontstellende wijze is mis bruik gemaakt. Het symbool van die periode (dertiger en veertiger jaren), de Swastika, het Haken kruis, is voor een niet te verwaar lozen aantal Duitsers opnieuw 9 Het verwerpelijkste teken dat ooit heeft bestaan: de Swastika. 167

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 7